Area students receiving degrees from universities, colleges and technical schools:

Illinois State University, Normal

Altamont: Molly Verdeyen, Gregory Watson (master’s)

Argenta: Michael Longstreet

Arthur: Mitchell Helton

Atwood: Kaitlyn Wildman

Bement: Ethan Morton

Bethany: Colton Sroka, Eldon Yeakel (master’s)

Casey: Samuel Huisinga, Mathew McCown

Cerro Gordo: Rachel Eads, Leah Henricks, Braden Mccarty, Sean Reed

Charleston: Isaac Dallas, Coleman Engelkes, Aaron Nance

Clinton: Deborah Birk (master’s), Sarah Chalifoux, Blake Haas, Abigail Keim, Kody Smith, Barbara Weis (master’s)

Dalton City: Austin Conour, Paige Paglino

De Land: Chance Hoover

Decatur: Jonathan Austin (master’s), Payton Chandler, Joseph Creath (master’s), Camila Dayson-Aravena, Cameron Gentry, Erin Giberson, Hailee Clark, Jennifer Hendricks (master’s), Christopher Hermann, Jonathan Medler, Joseph Meyer, Jaylon Joyner, Brenna Karcher, Kaitlyn LaFrence, Madilyn Lane, Mariah Mell, Zachary Perryman, Devin Ringel, Morgan Snead, Tristan Turudic, Kendall Wallace (master’s)

Effingham: Austin Bushur, Kaitlyn Curry, Austin McWhorter, Jaclyn Steppe, Sarah Renae Wortman

Emden: Cole Baker, Lindsey Strange, Timothy Worman (master’s)

Findlay: Bradley Risley

Forsyth: Anna Gates, Samantha Gibbs, Ryan Gilbert, Alec Martin, Justin Marz, Sierra Rasmus

Hillsboro: Evelyn Ekstrom

Humboldt: Brittni Thompson

Kenney: Nathan Clark

Lerna: Chase Branson, Dakota Lowry

Lincoln: Gerald Browne, Patrick Carroll, Alicia Clark, Abigail Curry (master’s), Daniel Hemenway, Jenna Irwin, Kenneth Newton, Emily Rossetti, Kelly Tripplett, Emery Walters

Louisville: Lawson Britton, Kody Vandyke

Maroa: Abaigeal Keith, Rachel Tomlovich

Mason City: Jenna Hilgers, Alison Stone

Mattoon: Jack Bolin, Christina Hild (doctorate), Terra Horn (master’s), Carley Leitch, Kinsey Stapleton

Monticello: Mallory Becker, Samantha Rupkey, Weston Stoddard

Mount Auburn: Kassidy Squires

Mount Zion: Kyline Burge (master’s), Bailey Reynolds, Maria Schollmeier, Christine Woare

Moweaqua: Kylee Burcham, Miles Neilson, Kayleigh Postin

Neoga: Natalie Burrell

Oakley: Brenna Gentry-Shelly, Maddy Lawler

Olney: Hailey Flanagan

Oreana: Emily Floyd, Madison Stork

Pana: Meredith Epley

Ste Marie: Hannah Litzelman

Shelbyville: Kelsi Frederick

Stewardson: Brandon Helmuth, Sara Pieper

Strasburg: Sarah Locke

Sullivan: Emmalee Hortenstine, Griffin Sullivan

Taylorville: Lea Anderson, Brock Cornwell (master’s), Blake Hooper

Teutopolis: James Borrelli

Toledo: Tye Sutherland

Villa Grove: Jacob Griffith (master's), Kristin Wax

Wapella: Madison McClurg

Warrensburg: Kathryn Green (master’s)

Weldon: Megan Price

Lake Land College John Deere Tech, Mattoon

Charleston: Harrison Hoene

Mount Zion: Riley Reynolds

Moweaqua: Scott Myers

Taylorville: Austin Marburger

University of Iowa, Iowa City, Iowa

Charleston: Rebecca VonKamp

Wichita State University, Wichita, Kan. 

Decatur: Matthew Poland

Southern Illinois University, Carbondale

Altamont: Aaron Geockner, Griffin Jackman, Kindra Wendling, Macy Wendling

Arcola: Jazmin Leal, Jacob Munson

Argenta: Gage Hector

Arthur: Megan Miller

Brownstown: Tiffany Austin

Charleston: Chase Black, Lola Burnham (doctorate), Re’mah Dinc, Kyle Dye, Maxwell Gubbins, Spencer Jones, Dalton Runyon (master’s), Erin Smitley, Nicholas Wagner, Spencer White

Clinton: Hunter Heusner, Gregory Lukach, Mary Saulsbery

Decatur: Marcus Bartley, John Betscher, Julianne Bridges, Cody Ferland, Bradley Fryman, Christian GaliherBrian Hillman (master’s), Alyssa Medler (master’s), Thomas Sanner (doctorate), Tanner Smith, Robert Summers, Samuel Tatham, Jordan Zakery (doctorate)

Dieterich: Jacob Bohnhoff, Christopher Lewis

Effingham: Timothy Ahillen, Kyle Althoff, Adriana Cooley, Chase Cooley (master’s), Eli Dasenbrock, Khye Heuerman, Marisa Koester, Ellen Lechman, Rachel Probst, Jasmine Reardon, Zaine Reiss, Landon Rhodes, Zachary Wilson, Amy Zumbahlen

Emden: Natalie Nowatney

Farina: Meghan Willenborg

Fillmore: Jade Lorton

Flora: Caleb Lusk

Forsyth: Christina Di Mauro

Greenville: Grant Suess, Kendra Wiegand

Hidalgo: Hannah Dhom

Hillsboro: Luke Mackey

Humboldt: Kyle Dawson

Iuka: Allyssa Barnes

Kincaid: Nicholis Smith

Latham: Thomas Pelikan

Louisville: Jenny McKinney (master’s), Kylie Vandyke, Derrian Wood, Andrew Worthey

Macon: Bailey Nixon

Mason City: Yijing Watkins (doctorate)

Mattoon: Amanda Arena, Taylor Rich, Briannae Saunders

Monticello: Michael Lawrence, Baley Milton, Ellyn Moffett, Stephanie Sass

Mount Zion: Gregory Brinkman, Brock Grueter (master’s), Timothy May

Newton: Nicholas Keller, Delaney Parker (master’s), Michelle Smithenry, Mitch Tarr

Olney: Samantha McGriff, Haley Utley

Oreana: Cameron Hupp

Pana: Evan Harbert, Zadie Miller, Logan Plummer

Shelbyville: Lindsey Eigsti, Madison Foor (doctorate), Zachary Williams

Shumway: Kirby Herrmann

Sigel: Steven Wolke (doctorate)

Stonington: Grace Bollinger

Strasburg: Jacob Pfeiffer

Sullivan: Cody Carman, Dylan Hart, Emily Homer, Sean Johnson, Austin Raboin

Taylorville: Joel Ashburn, Patrick Hogge, Aspasia Kavafis, Kyle Tex

Teutopolis: Janelle Gebben, Ashley Hemmen, Erin Koester, Sara Kroeger (master’s)

Toledo: Jonathan Dickerson

Tower Hill: Timothy Wallace

Tuscola: Taylor Grace, Marnie Leonard, Laura Murphy

Vandalia: Taylor Mosley, Kathryn Shields

Villa Grove: Bryce Benefield

Watson: Taylor Dirks

Wheeler: Jacob Lidy

Willow Hill: Sinjun Chalcraft

Windsor: Danielle Bell

0
0
0
0
0

Load comments