Smith_Stanley 12.3.18

Sangamon Valley’s Stanley Smith takes a shot while defended by Central A&M’s Torre Palmer in the first round of the Macon County Tournament at Maroa-Forsyth on Monday. More photos at herald-review.com

High school

BOYS BASKETBALL

At Macon County Tournament at Maroa-Forsyth

WARRENSBURG-LATHAM 74, CERRO GORDO-BEMENT 40

Cerro Gordo (40)

Watzewicki 0 0-0 0, Benson 0 0-0 0, McDermith 4 0-2 8, Guffy 4 0-0 9, Hayes 4 0-0 8, Weaver 3 0-0 6, Roberts 0 0-0 0, Moore 0 0-0 0, Brewer 1 0-0 3, Rogers 0 0-0 0, Uptar 3 0-0 6. Totals 19 0-2 40

Warrensburg (74)

Dawson 1 2-2 4, Ingram 7 0-0 16, Kent 3 1-2 7, Cook 2 2-4 6, Tedford 5 1-2 11, Leathers 6 1-1 13, Grandon 1 0-0 2, Speasl 0 1-2 1, Hardin 2 0-0 5, Reedy 1 0-0 2, Kendrick 2 0-0 4, Mathews 0 0-0 0, Yaroch 1 1-2 3. Totals 31 9-15 74

Cerro Gordo;10;8;13;9 -- 40

Warrensburg;25;18;17;14 -- 74

3-pointers -- Cerro Gordo 2 (Guffy, Brewer). Warrensburg 3 (Ingram 2, Hardin).

For Warrensburg, Tedford had 8 rebounds. Leathers had 4 rebounds. Hardin had 4 rebounds. Dawson had 2 assists.

(Warrensburg-Latham -- 7-2, next: Thursday vs. Central A&M in Macon County Tournament.)

Other score: Central A&M 95, Sangamon Valley 23

GIRLS BASKETBALL

WINDSOR/STEWARDSON-STRASBURG 47, COWDEN-HERRICK/BEECHER CITY 38

Windsor (47)

Dasenbrock 0 0-0 0, Davis 2 1-2 5, H. Hayes 3 4-6 10, A. Schlechte 0 0-0 0, M. Schlechte 7 6-9 20, N. Hayes 0 0-0 0, Nichols 2 0-4 4, Schultz 0 0-0 0, Trussell 2 4-4 8. Totals 16 16-25 47

Cowden-Herrick (38)

Robertson 7 1-3 17, Bertin 2 0-0 5, Persinger 1 0-0 2, Burks 1 0-0 2, Lorton 0 0-2 0, Morrison 1 1-2 3, Wojcik 1 0-0 3, Endsley 2 0-0 5, Cherry 0 1-2 1. Totals 15 3-9 38

Windsor;14;8;13;12 -- 47

Cowden-Herrick;11;10;8;9 -- 38

3-pointers -- Cowden-Herrick 5 (Robertson 2, Bertin, Wojcik, Endsley).

NEOGA 67, SOUTH CENTRAL 37

South Central (37)

Vandygriff 0 0-0 0, Hilmes 4 0-0 11, Swartzlander 0 0-0 0, Webster 6 2-2 17, Blomberg 0 0-0 0, Kollmon 1 2-2 4, Swift 1 1-6 3, Garrett 1 0-0 2, Horton 0 0-0 0, Landreth 0 0-0 0, Sproat 0 0-0 0, Wright 0 0-0 0, Roberts 0 0-0 0. Totals 13 5-10 37

Neoga (67)

Partlow 1 0-0 3, C. Hill 0 0-0 0, Ramert 2 1-2 5, Titus 3 5-6 13, Phillips 8 6-7 22, Stodden 0 0-0 0, M. Hill 5 2-3 12, Gentry 2 0-0 4, Moore 0 0-0 0, Rupel 0 3-4 3, Fearday 0 0-0 0, Sheehan 0 5-6 5, Dunn 0 0-0 0. Totals 21 22-28 67

South Central;4;10;16;7 -- 37

Neoga;17;21;24;5 -- 67

3-pointers -- South Central 6 (Hilmes 3, Webster 3). Neoga 3 (Titus 2, Partlow).

(Neoga -- 5-5, next: Monday vs. Cumberland.)

WARRENSBURG-LATHAM 49, CERRO GORDO-BEMENT 36

Warrensburg-Latham (49)

Leathers 0 0-0 0, Oakley 2 1-2 5, Cutler 2 0-0 4, Oakley 1 0-0 2, Cearlock 2 0-0 6, Yaroch 7 3-11 17, Haas 1 0-0 2, Klein 5 3-3 13. Totals: 20 7-16 49

Cerro Gordo-Bement (36)

Hart 0 0-0 0, Mann 5 7-13 17, Brandenburg 5 3-3 13, Shonkwiler 1 0-2 2, Gentry 2 0-0 4. Totals: 13 10-18 36

Warrensburg-Latham;10;15;11;13 — 49

Cerro Gordo-Bement;6;12;10;8 — 36

3-pointers — Warrensburg-Latham 2 (Cearlock 2).

MAROA-FORSYTH 37, AUBURN 27

Auburn (27)

Patrick 0 0-0 0, Hunley 0 0-0 0, Landers 0 1-6 1, Weaver 1 0-0 3, Helms 1 0-0 2, Divjak 0 0-2 0, Karliker 0 0-0 0, Smith 4 6-15 14, Bly 2 0-0 4, Tanner 1 0-0 3, Mehochko 0 0-0 0. Totals 9 7-23 27

Maroa (37)

Robinson 3 5-11 11, Harjung 1 1-1 3, Mitchell 5 3-11 13, Vandevoorde 1 0-0 2, Leighton 2 2-4 6, Reeser 0 0-0 0, Voelker 0 0-0 0, Huffman 0 0-0 0, Bryan 0 0-0 0, Finck 1 0-2 2. Totals 13 11-29 37

Auburn;7;10;8;2 -- 27

Maroa;13;4;8;12 -- 37

3-pointers -- Auburn 2 (Weaver, Tanner).

(Maroa-Forsyth -- 7-1, next: Thursday vs. Illini Central.)

CENTRAL A&M 40, MONTICELLO 31

Central A&M (40)

Collins 1 2-4 4, Virden 6 5-12 17, Schinzler 0 0-0 0, Mc. Denton 2 0-0 4, Durbin 0 0-0 0, Mi. Denton 1 0-0 2, Dunn 0 0-0 0, Reed 5 3-3 13. Totals 15 10-14 40

Monticello (31)

Edmondson 1 3-4 5, Clark 5 1-6 11, Fultz 3 1-3 7, Swanson 0 0-0 0, Dowling 1 2-2 4, Fisher 1 1-2 3, Burger 0 1-2 1. Totals 11 9-19 31

Central A&M;12;7;15;6 -- 40

Monticello;5;6;12;8 -- 31

3-pointers -- none.

MANITO MIDWEST CENTRAL 63, MOUNT PULASKI 37

Midwest Central (63)

Hilst 1 0-0 2, Smith 0 0-0 0, Woodley 0 0-1 0, Forsberg 1 3-5 5, Rademacker 3 0-0 6, Buckhouse 0 0-0 0, Golden 1 0-0 2, Teal 7 0-1 14, Canada 0 0-0 0, Gothmann 0 0-0 0, Harper 10 0-2 24, Miller 4 2-2 10, Kerley 0 0-0 0. Totals: 27 5-11 63

Mount Pulaski (37)

Moore 2 0-0 4, Kirk 0 0-0 0, Olson 0 0-1 0, Wilham 0 0-0 0, Davis 0 0-0 0, Fitzpatrick 3 1-2 7, Wade 3 0-0 7, X. Turner 0 0-0 0, Lowe 0 0-0 0, Hayes 5 6-11 16, M. May 1 0-0 2, C. Turner 0 1-2 1, R. May 0 0-0 0, Eskew 0 0-0 0. Totals: 14 8-16 37

Midwest Central;13;17;22;11 — 63

Mount Pulaski;14;8;8;7 — 37

3-pointers — Midwest Central 4 (Harper 4), Mount Pulaski (Wade).

TUSCOLA 52, ARCOLA 36

Arcola (36)

Spelman 2 0-0 5, Key 1 0-0 2, Ingram 1 1-2 3, Warren 2 3-6 8, Becerra 4 1-2 11, Hopkins 0 0-0 0, Hohlbauch 3 1-4 7. Totals 12 6-14 36

Tuscola (52)

Tabeling 1 5-7 8, H. Dietrich 0 0-0 0, Daugherty 0 0-0 0, Bates 2 1-2 5, L. Russo 3 3-6 9, G. Dieterich 1 2-2 4, Lemay 0 0-0 0, Smith 3 0-0 9, Banta 1 0-0 2, Voyles 0 0-0 0, Jacob 0 0-0 0, Kremitzki 5 0-1 11, M. Russo 1 2-2 4. Totals: 17 13-20 52

Arcola;16;10;3;7 -- 36

Tuscola;21;12;12;7 — 52

3-pointers — Arcola 4 (Becerra 2, Spelman, Warren). Tuscola 5 (Smith 3, Tabeling, Kremitzki).

For Tuscola, Tabeling had 4 assists. Kremitzki had 3 steals.

LINCOLN 57, MOUNT ZION 53

Lincoln (57)

Anderson 1 0-0 3, Paulus 2 1-3 5, Sales 7 2-2 22, Koehler 4 2-4 11, McCuan 0 0-0 0, Presswood 0 0-0 0, Schneider 2 3-4 7, Konczyk 2 3-4 9. Totals: 18 11-17 57

Mount Zion (53)

Al. Rhoades 4 1-2 13, Fox 0 1-4 1, Baumann 1 2-2 4, Shumate 0 0-0 0, Ad. Rhoades 2 2-2 7, Ewing 6 0-0 12, Wolter 6 2-2 16. Totals: 19 8-12 53

Lincoln;11;17;15;14 — 57

Mount Zion;6;12;16;19 — 53

3-pointers — Lincoln 10 (Sales 6, Konczyk 2, Anderson, Koehler), Mount Zion 7 (Al. Rhoades 4, Wolter 2, Ad. Rhoades).

MERIDIAN 65, LSA 20

Meridian (65)

Johnson 1 0-0 2, Evans 3 0-0 6, Stockton 3(2) 0-2 12, Jackson 10 2-6 26, Wise 2 0-2 4, Corzine 0 1-2 1, Parker 3 3-4 10, Hale 1 0-0 2, Wilson 1 0-4 2. Totals 26 6-16 65

LSA (20)

Elliott 0 0-0 0, Hicks 0 0-0 0, Plummer 0 0-0 0, Carlton 2 0-0 5, Melton 2 0-2 4, Lovekamp 2 0-0 4, Morgan 0 0-0 0, Salefski 0 0-0 0, Whitt 0 0-0 0, Phillips 0 1-2 1. Totals 9 1-4 20

Meridian;23;18;17;7 -- 65

LSA;7;6;7;0 -- 20

3-pointers -- Meridian 7 (Jackson 4, Stockton 2, Parker). LSA (Carlton).

(Meridian -- 5-7, next: Tuesday vs. Cerro Gordo-Bement.)

TAYLORVILLE 66, MATTOON 56

Taylorville (66)

Snyder 10-7-30, Letnika 0-0-0, Pruitt 0-2-2, Allen 2-0-4, Tomasello 3-2-9, H. Sagle 3-0-6, T. Sagle 4-0-11, Thomas 2-0-4, Gideon 0-0-0. Totals 24-11-66

Mattoon (56)

Brown 0-0-0, Niemerg 2-2-7, Sanders 2-2-7, Gill 0-0-0, Sapp 1-1-3, McDowell 4-1-11, Bryant 2-3-8, Haacke 1-0-3, Ramage 7-3-18, Otto 1-0-2. Totals 20-10-56

Taylorville;16;25;14;11 -- 66

Mattoon;10;8;16;22 -- 56

3-pointers -- Taylorville 7 (Snyder 3, T. Sagle 3, Tomasello). Mattoon 6 (McDowell 2, Sanders, Bryant, Haacke, Ramage).

SULLIVAN 60, ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND 31

Sullivan (60)

J. Orris 3-3-9, White 5-2-15, Still 0-1-1, Miller 9-5-24, Null 1-6-9, Goad 0-1-1, T. Orris 0-1-1. Totals 18-19-60

Arthur (31)

Tinkle 0 1-2 1, Miller 3 0-0 6, Barbee 1 0-0 2, Bowles 2 0-0 5, Herschberger 5 4-7 15, Asghar 1 0-0 2. Totals 12 5-9 31

Sullivan;19;21;10;10 -- 60

Arthur;12;8;6;5 -- 31

3-pointers -- Arthur 2 (Bowles, Herschberger).

For Sullivan, Miller had 16 rebounds, 6 steals. White had 2 assists.

For Arthur, Barbee had 5 rebounds, 2 steals. Bowles had 2 steals. Miller had 2 assists.

(Sullivan -- next: Thursday vs. Warrensburg-Latham.)

CASEY-WESTFIELD 47, ROBINSON 44

Robinson (44)

Florkowski 5 2-2 15, Strauch 0 0-0 0, Clapp 1 0-0 2, Weber 2 2-2 6, Schalburg 5 0-0 13, Hartke 0 0-0 0, Johnson 3 1-1 8. Totals 16 5-5 47

Casey (47)

Richardson 1 4-6 6, Riggleman 8 2-2 24, Squires 0 0-0 0, Wright 1 0-0 2, Jones 3 0-2 7, Mason 3 0-0 6, Hall 1 0-0 2. Totals 17 6-10 47

Robinson;6;8;16;14 -- 44

Casey;16;14;9;8 -- 47

3-pointers -- Robinson 7 (Florkowski 3, Schalburg 3, Johnson). Casey 10 (Mason 3, Riggleman 2, Jones 2, Richardson, Wright, Hall).

ALBION EDWARDS COUNTY 60, NEWTON 44

Edwards County (60)

Schmittler 10 4-4 24, Cowling 4 5-7 14, Hout 4 1-2 10, Schnepper 3 0-0 7, Nelson 1 0-2 3, Hedrick 1 0-0 2. Totals 23 10-15 60

Newton (44)

Jansen 5 0-0 10, Zumbahlen 5 0-0 10, Carr 2 2-2 6, Harris 2 0-0 5, R. Russell 1 3-4 5, Bierman 2 0-0 4, A. Russell 1 2-2 4. Totals 18 7-8 44

Edwards County;17;15;19;9 -- 60

Newton;6;12;14;12 -- 44

3-pointers -- Edwards County 4 (Cowling, Hout, Schnepper, Nelson). Newton (Harris).

For Newton, Zumbahlen had 5 rebounds. Harris had 2 assists. Carr had 3 steals.

(Newton -- 1-7, next: Thursday vs. Robinson.)

ALTAMONT 57, EFFINGHAM ST. ANTHONY 47

St. Anthony (47)

Guy 2 2-4 8, Jones 3 2-3 8, McHugh 5 5-6 15, Gibson 3 1-2 8, Repking 1 2-4 4, Richards 1 0-0 2, Beesley 1 0-0 2. Totals 16 12-19 47

Altamont (57)

Ti. Mette 7 3-6 19, Runge 2 4-4 9, Guse 3 0-0 7, Mayhaus 3 0-0 6, Jackman 3 0-0 6, Schultz 2 2-2 6, Hardiek 1 2-2 4, McManaway 0 0-0 0, Ta. Mette 0 0-0 0, Totals. 21 11-14 57

St. Anthony;13;9;13;12 -- 47

Altamont;19;13;13;12 -- 57

3-pointers -- St. Anthony 3 (Guy 2, Gibson). Altamont 4 (Ti. Mette 2, Runge, Guse).

For St. Anthony, McHugh had 6 rebounds. Gibson had 2 assists, 1 steal.

(Effingham St. Anthony -- 6-3.)

CHARLESTON 51, EFFINGHAM 44

Effingham (44)

Kuhlman 2-0-4, Schafer 2-1-5, Carie 7-2-18, Buscher 2-0-4, Fox 1-4-7, Weis 2-0-6, Herboth 0-0-0. Totals 16-7-44

Charleston (51)

Crowder 1-0-2, H. Buescher 4-0-8, Sh. Littleford 8-9-23, Bollant 3-0-7, E. Buescher 0-0-0, Jackson 4-3-11, Crites 0-0-0. Totals 20-12-51

Effingham;7;8;11;18 -- 44

Charleston;11;9;14;17 -- 51

3-pointers -- Effingham 5 (Carie 2, Weis 2, Fox). Charleston (Bollant).

TEUTOPOLIS 60, PANA 23

Pana (23)

Weideman 2 0-0 6, Freeman 1 0-0 2, Schoonover 3 0-0 6, B. Denton 1 0-0 2, Rochkes 0 0-0 0, S. Denton 1 0-2 2, Keller 1 0-0 2, Ashcraft 1 0-2 3. Totals 9 0-4 23

Teutopolis (60)

M. Mette 4 2-2 11, Grimes 0 0-0 0, Niebrugge 4 0-0 12, Niemerg 2 1-2 6, K. Mette 4 0-0 8,l Bueker 2 0-0 4, Bushur 5 1-2 11, Pruemer 0 1-2 1, Deters 1 1-2 3, Roepke 1 0-0 2, Brumleve 0 2-2 2, Schumacher 0 0-0 0, Bloemer 0 0-0 0. Totals 23 8-12 60

Pana;9;5;3;6 -- 23

Teutopolis;17;14;15;14 -- 60

3-pointers -- Pana 2 (Weideman 2). Teutopolis 6 (Niebrugge 4, M. Mette, Niemerg).

For Teutopolis, Bushur had 4 rebounds. Grimes had 4 rebounds.

(Pana -- 6-3, next: Thursday vs. Gillespie).

WILLIAMSVILLE 44, TRI-CITY/SANGAMON VALLEY 35

Williamsville (44)

Roberts 3 0-0 7, Woods 1 2-2 4, Doneghue 2 3-6 8, Zibutis 5 2-3 12, Henrickson 3 3-4 11, Phillips 0 2-4 2, Bartlett 0 0-0 0. Totals 14 12-19 44

Tri-City (35)

Sturdy 3 0-5 7, Sagle 5 5-8 20, Farley 0 0-0 0, Closs 0 0-0 0, Campbell 3 0-0 8, Honeyman 0 0-0 0, Moxley 0 0-0 0. Totals 11 5-13 35

Williamsville;7;13;10;14 -- 44

Tri-City;10;11;12;2 -- 35

3-pointers -- Williamsville 4 (Henrikson 2, Roberts, Doneghue). Tri-City 8 (Sagle 5, Campbell 2, Sturdy).

For Tri-City, Sturdy had 7 assists.

ST. TERESA 63, ARGENTA-OREANA 22

St. Teresa (63)

Switzer 5 0-0 10, Oladipupo 2 1-2 6, Peters 4 5-7 13, Ford 0 0-0 0, Swan 3 0-0 7, Fyke 1 0-0 3, Claypool 0 0-0 0, Newbon 7 0-0 16, Birschbach 1 0-0 2, Nutakor 3 0-0 6. Totals: 26 6-9 63

Argenta-Oreana (22)

Jones 0 0-0 0, Cami Newbanks 3 1-2 9, Meador 0 0-0 0, Grider 1 0-0 3, Buhlig 0 0-0 0, Clark 0 0-0 0, Volle 0 0-0 0, Cassi Newbanks 1 1-2 3, Williams 3 1-3 7, Pirtle 0 0-0 0. Totals: 8 3-7 22

St. Teresa;21;17;16;9 — 63

Argenta-Oreana;10;2;4;6 — 22

3-pointers — St. Teresa 5 (Newbon 2, Oladipupo, Swan, Fyke), Argenta-Oreana 3 (Cami Newbanks 2, Grider).

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN 69, OKAW VALLEY 28

Arthur (69)

Al. Franklin 10 7-9 30, Am. Franklin 8 0-0 17, Li. Kauffman 0 0-0 0, Henningsen 1 0-0 3, Ly. Kauffman 3 1-2 8, Mast 1 0-0 3, Miller 2 0-0 5, I. Houk 0 0-0 0, A. Houk 1 1-1 3, Tiarks 0 0-4 0, Oliver 0 0-0 0. Totals 26 9-16 69

Okaw Valley (28)

Lehman 0 0-0 0, Harris 3 0-0 7, Ashley 0 0-0 0, Harding 1 0-0 2, Nave 0 2-4 2, Perry 1 0-0 2, Walker 0 0-0 0, Jeffers 3 0-0 6, Benning 3 0-0 9, Johnson 0 0-0 0, Smegal 0 0-0 0, Click 0 0-0 0. Totals 11 2-4 28

Arthur;29;18;15;7 -- 69

Okaw Valley;7;10;8;3 -- 28

3-pointers -- Arthur 8 (Al. Franklin 3, Am. Franklin, Henningsen, Ly. Kauffman, Mast, Miller). Okaw Valley 4 (Benning 3, Harris).

For Arthur, Al. Franklin had 8 rebounds, 7 assists, 6 steals.

For Okaw Valley, Bennings had 5 rebounds. Jeffers had 5 rebounds.

(Arthur Okaw-Christian -- 5-2. Okaw Valley -- 1-8.)

OLNEY RICHLAND COUNTY 52, BRIDGEPORT RED HILL 23

Red Hill (23)

Moore 0 0-0 0, Murray 3 0-2 6, Bowersock 0 0-0 0, J. Robinson 1 0-0 2, Richards 6 1-4 13. Totals 10 1-6 23

Olney (52)

Wiler 0 0-2 0, Doll 2 0-0 5, Steber 3 0-0 6, Shan 0 1-2 1, Blank 4 0-0 8, Hires 0 0-0 0, Inyart 3 2-3 9, Hughes 4 2-4 10, Kauble 1 0-0 3, Black 5 0-0 10. Totals 22 5-11 52

Red Hill;10;0;9;4 -- 23

Olney;19;16;14;3 -- 52

3-pointers -- Olney 3 (Doll, Inyart, Kauble).

For Olney, Hughes had 5 rebounds. Blank had 8 assists. Doll had 5 steals.

EDWARDSVILLE METRO-EAST LUTHERAN 50, NOKOMIS 47

Nokomis (47)

Crowe 0 0-0 0, Fesser 1 1-6 4, Keiser 1 1-2 3, Cesaretti 1 2-3 5, Stauder 6 2-3 15, Eisenbarth 2 3-4 7, Patkus 4 0-0 8, Sims 1 0-0 2, Waterman 1 1-2 3. Totals: 17 10-20 47

Nokomis;16;7;5;19 — 47

Metro;7;15;9;19 — 50

3-pointers — Nokomis 3 (Fesser, Cesaretti, Stauder).

(Nokomis — 0-8.)

GLEN CARBON FATHER MCGIVNEY 46, VANDALIA 36

Vandalia (36)

McNary 3 0-0 8, McKinney 0 0-2 0, Pruett 0 0-0 0, Wehrle 0 0-0 0, Kern 7 0-0 14, Sa. Miller 2 0-0 4, Stewart 2 0-0 5, Hill 2 0-0 4, Swain 0 1-2 1. Totals: 16 1-4 36

Father McGivney (46)

McKee 6 5-9 19, Hoppes 5 2-3 12, Zumwalt 0 0-0 0, Malter 0 0-0 0, Luehmann 4 1-4 9, Traubitz 0 0-0 0, Rendall 3 0-2 6. Totals: 18 8-18 46

Vandalia;15;10;2;9 — 36

Father McGivney;6;15;13;13 — 46

3-pointers — Vandalia 3 (McNary 2, Stewart), Father McGivney 2 (McKee 2).

SHELBYVILLE 52, CUMBERLAND 42

Cumberland (42)

Brown 2 0-1 5, Scott 6 0-0 12, Sowers 3 0-1 6, Carr 2 2-4 6, Mitchell 0 0-1 0, Dunaway 4 2-4 13, Ayers 0 0-0 0. Totals 17 4-11 42

Shelbyville (52)

Owens 2 0-0 5, Throneburg 0 1-2 1, Wade 4 0-0 9, Donald 2 1-2 5, Beyers 2 0-0 4, Metzger 7 0-1 17, Logue 5 0-0 11. Totals 22 2-5 52

Cumberland;13;9;12;8 -- 42

Shelbyville;19;8;14;11 -- 52

3-pointers -- Cumberland 4 (Dunaway 3, Brown). Shelbyville 6 (Metzger 3, Owens, Wade, Logue).

For Cumberland, Carr had 9 rebounds. Dunaway had 4 assists. Brown had 2 steals.

BROWNSTOWN/ST. ELMO 50, MARTINSVILLE 37

Martinsville (37)

Parcel 2 4-4 8, P. Propst 5 1-3 12, Davidson 0 2-2 2, Hook 1 2-6 4, Kupferer 0 0-0 0, Higgins 4 0-3 8, E. Propst 0 0-0 0, Morgan 0 0-0 0, Price 0 0-0 0, A. Propst 1 0-0 3. Totals 13 9-18 37

Brownstown (50)

A. Wilhour 2 0-0 4, Scholes 0 2-2 2, Campbell 4 0-0 11, Johnson 2 0-0 4, Griggs 2 1-1 5, C. Wilhour 5 6-7 17, Oberlink 2 3-4 7, Cripe 0 0-0 0, Parkison 0 0-0 0, Struble 0 0-0 0. Totals 17 12-14 50

Martinsville;2;15;6;14 -- 37

Brownstown;11;17;12;10 -- 50

3-pointers -- Martinsville 2 (P. Propst, A. Propst). Brownstown 4 (Campbell 3, C. Wilhour).

For Brownstown, Oberlink had 12 rebounds. C. Wilhour had 4 assists, 3 steals.

BOWLING

From Saturday

ABE LINCOLN INVITATIONAL

At King Pin Lanes, Springfield

Girls Team Scores (after six games)

1. O’Fallon 6263, 2. Collinsville 5626, 3. Salem 5494, 4. Mascoutah 5351, 5. Hoopeston 5271, 6. Highland 5052, 7. Alton 4889, 8. Eisenhower 4740, 9. Pana 4550, 10. Taylorville 4521, 11. Jerseyville 4500, 12. Mount Vernon 4370, 13. West Central 4363, 14. Vandalia 4264, 15. Triad 4191, 16. Bloomington 3994, 17. Jacksonville Routt 3780, 18. MacArthur 3700, 19. Abingdon 3443, 20. Granite City 2681.

Boys Team Scores (after six games)

1. Collinsville 6290, 2. O’Fallon A 6098, 3. Alton 6048, 4. Highland 5995, 5. Jerseyville 5991, 6. O’Fallon B 5890, 7. Mascoutah 5877, 8. Triad 5854, 9. Salem 5763, 10. Taylorville 5552, 11. Abingdon 5300, 12. Belleville Althoff 5101, 13. Hoopeston 4991, 14. West Central 1333, 15. Vandalia 4021, 16. Granite City 3893.

Local Girls Results

Eisenhower — Ashley Russell 988, Madelyn Kelm 425 (three games), Cheyenne Muhleman 925, Faith Bibby 959, Alexia Johnson 1030, Alexia Bates 413 (three games).

MacArthur — Fernanda Vasquez-Mata 805, Alyssa Hopkins 831, Cordy Mata 427, Kaela Durbin 1028, Trinity Mata 609.

Pana — Savanna Linn 834, Leandra Jophlin 1048, Ivy Stewart 659 (five games), Serenity Eilers 309 (three games), Emma Dilley 1154, Samantha Blaney 546 (four games).

Taylorville — Madison Hunt 497 (four games), Madison Spinner 424 (three games), Lia Rexroad 844, Ashlee Vocks 896, Amelia White 752 (five games), Sierra Miller 1108.

Local Boys Results

Taylorville — Jacob Bingham 452 (three games), Jonah Nagle 1235, Fisher Sandberg 685 (four games), Ian Neisler 1055, Bryan Sklenka 1252, Tate Wagner 404 (two games), Gavin Craggs 469 (three games).

Vandalia — Josh Schilling 860, Chase Evans 697, Evan Springman 931, Kyle Phillips 739, Angelo Collado 794.

Local Bowling

HONOR ROLL

At Spare Time Lanes

Men

James Box (279-780), Jason Queen (279-771), Gabe Howell (279-764), Jon Parker (279), Gary Palas (279), and Mike Farris (279) all tied for men’s high game. James Box had men’s high series. Kevin Wiseman 278-749. Mark Watson 269-748. Brenden Kuhns 268-739. Cody Kinley 267-737. Tom Adcock 258-732. Mike Brummitt 269-732. Jim Holliday 258-726. Bob Minnis 257-723. Larry Larsen 267-722. Scott Bird 256-714. Chad Vandolah 712. Nic Riley 259-710. Kyle Holliday 705. Wayne Lingafelter 263-702. Charles Brown 702. Doc Lewis 257-701. Mike Abel 699. Kent Peterson 278. Kevin Besser 270-. Dejuan Morgan 268. Brandon Bond 268. Mike Abel 268. Mike Tanzyus 267. Josh Bright 266. Casey Coffman 266. Mitch Aubert 266. Jason Poe 264. Doug Teague 259. Brad Bagley 257. Bob Howell 257.

Women

Mandie Dietz had women’s high game and series 299-729. Kendra Griffin 246-690. Chelsie Finch 246-690. Cynthia Howell 259-688. Diane McGee 257-675 Tammy Jones 267-672. Crystal Madrigal 664. Hannah Moore 238-657. Rhonda Brummitt 257-656. Taylor Bird 258-654. Annette Topps 254-652. Sandra Hector 235-629. Cassidy Walters 247-620. Trinity Bush 617. Mary Patel 248-603. Rebecca Bush 217-599. Amber Boone 224-584. Autumn Christy 212-580. Haley Brownfield 225-579. Maureen Wilcox 210-577. Debbie Santee 225-574. Ashley Atchason 243. Pat Bryant 226. Jean Mabon 222. Penny Robinson 217. Sarah Mahnke 209. Carolyn Jones 207. Betty Montgomery 205. Carla Febrique 203. Miranda Lindoefer 203. Lauren Christianson 202.

Youth

Bumper girls -- Arielle Watters 92. Madilyn Poling 85. Keyanna Griffin 84. Lacy Ledesma 69.

Bumper boys -- Jalen Holmes 80. Paxton Dupont 76.

Bantam girls -- Kaylynn Madrigal 134-332. Emma York 93-248. Mackenzie Cravens 91-236.

Bantam boys -- Brayden Ruple 113-314. Keenan Mears-Griffin 107-308. Glen King 94-261. Gaberiel Boone 74-180. Jordan Holmes 71-190.

Prep girls -- Cheyenne Elder 154-374. Payton Bogle 127-345. Angelina Madrigal 129-349.

Prep boys -- Jackson Whitmer 161-430. Luca Coffman 145-379. Blake Jones 118-293.

Junior girls -- Gabrielle Orme 164-433. Isabelle Ledesma 156-437.

Junior boys -- Lucas Boyd 203-508. Brylan Yust 186-484. Bryce Ruple 171-489. Zabreon Burns 157-436.

Major girls -- Selena Burns 194-527. Alyssa Bird 194-485. India Wright 175-499. Emma Raleigh 172-453.

Major boys -- Nathaniel Davis 223-579. Victor Montes 204-553. Michael Iversen 194-522. Eilyjah Woods 194-503. Max Klebe 192-552. Egan Kopetz 192-526.

At Pla-Mor Lanes

Michael A. Newberry had men’s high game and high series 279-792. Jason Queen tied for men’s high game 279-773. Rob Baser 278-633. James Heckwine 275-742. Phil Sturgeon 269-640. Chris O’Neil 257-716. Darrell Bean 256. Casey Coffman 255-686. Nic Riley 255-702. Dustin Bradshaw 252-721. Clayton Griffin 248-699. Kris Mills 240. Derek Bradshaw 238. Steve Shae 238-645. Justin Hampton 238-682. Marty Bradshaw 237. Justin Holman 236-665. Josh Bright 235. Jeff Belcher 235-672. Mike Drake 235-664. Rob Ernst 235. Chris Allen 235. Sam Chirich, Jr. 234-649. Keith Ferre 234-633. Al Pote 234-659. CJ Damron 234. Frank Bilyeu 234. Robert Young 233. Jarid Thompson 233-634. Brian Carter 233-667. Jeff Kastl 232-665. John Mullins 232-639. Gary Perry 230. Larry Larsen 656. Chris Ernst 631. Gabe Howell 631. Tony Girffin 630. Britt Sturgeon 625. Jack Vandevanter 625.

Women

Haley O’Neil had women’s high game and series 267-642. Cassidy Walters tied for women’s high game 267-564. Sheila Queen-Kistner 267. Patty Dodd 240-638. Janet Vincent 237-635. Chelsie Finch 235-592. Trisha Swartz 220-557. Tammy Jones 545.

Youth

Bumper girls -- Chloe Griffin 80. Amayton Willey 60.

Bumper boys -- Knox Walden 77. Mason Griffin 73. Brantley Knowles 57. Kane Alford 57.

Bantam girls -- Kynzi Eckart 77-137. Kearston Kirkland 56-108.

Bantam boys -- Alex Hudson 90-148. Luke Swartz 70-87. Brayden Finke 40-72. Lane Hendricks 37-65. Mason Jay 35-58.

Prep girls -- Rachel Garrett 136-342. Erin Jay 116-321. Jazmine Jay 99-237. Kristin Wilber 93-221. Jordyn Oyler 86-239.

Prep boys -- Tucker Griffin 170-403. Dominic Hankins 119-311. Link Fonseca 97-258. Carson McCoy 94-253. Nicholas Mitchell 80-231.

Junior girls -- Briyanna McDermith 138-364. Taylor Barry 123-314. Taylor Lawson 122-327. Daytona Fowler 119-341. Alexis Mahon 79-202.

Junior boys -- Lucas Boyd 171-452. Gabe Fyke 170-445. Riley Barry 166-413. Kristopher Lawson 148-396. Eli Potts 141-365.

Major girls -- Sarah Hicks 181-462. Mackenzie Mahon 178-483. Selena Burns 171-455. Angela Bean 166-452. Makayla Hankins 131-378.

Major boys -- Josh Ragan 267-668. Bobby McDonough 239-541. Nathaniel Davis 238-655. Alexander Shingleton 210-448. Blake Evans 201-532.

Tuesday's schedule

High school

BOYS BASKETBALL

Altamont at Newton, 6:15 p.m.

Arcola at Windsor/Stewardson-Strasburg

Charleston at Taylorville, 6 p.m.

Cumberland at Casey-Westfield, 6:15 p.m.

Dieterich at Neoga, 6 p.m.

Effingham at Olney, 6:15 p.m.

Effingham St. Anthony at Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.

LaSalette Academy at Arthur Okaw Christian, 5 p.m.

Louisville North Clay at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.

Mahomet-Seymour at Mount Zion, 7:30 p.m.

Martinsville at Ramsey, 6:15 p.m.

Mattoon at Lincoln, 7:30 p.m.

Monticello at Auburn, 7:30 p.m.

Mount Carmel at Robinson, 6:15 p.m.

Mount Pulaski at Clinton, 7:30 p.m.

Normal U-High at MacArthur, 7:30 p.m.

Oblong at Lawrenceville, 7:30 p.m.

Pana at Shelbyville, 7:30 p.m.

Paris at Teutopolis, 7:30 p.m.

Rochester at Eisenhower, 7:30 p.m.

Sullivan at Okaw Valley, 7:30 p.m.

Tri-County at LSA, 7 p.m.

Tuscola at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, 6 p.m.

Vandalia at South Central, 6 p.m.

Macon County Tournament at Maroa-Forsyth

Game 3: St. Teresa vs. Argenta-Oreana, 6 p.m.

Game 4: Meridian vs. Maroa-Forsyth, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Bloomington Cornerstone Christian at Decatur Christian, 6 p.m.

Cerro Gordo-Bement at Meridian, 7:30 p.m.

Eisenhower at Rantoul, 7:30 p.m.

Hume Shiloh at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, 7:30 p.m.

Lawrenceville at Oblong, 7:30 p.m.

Palestine-Hutsonville at Casey-Westfield, 7:30 p.m.

WRESTLING

Clinton at Fairbury Prairie Central, 6 p.m.

Lincoln, Champaign Centennial, Chatham Glenwood at Mahomet-Seymour, 6 p.m.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments