Try 1 month for 99¢
Scoreboard

Maroa-Forsyth’s Justin Livingood pursues Athens running back Kameron Floyd at Athens on Friday. More photos at herald-review.com

HIGH SCHOOL

FOOTBALL

ST. TERESA 66, SULLIVAN-OKAW VALLEY 0

St. Teresa;37;21;0;8 -- 66

Sullivan;0;0;0;0 -- 0

Scoring Summary

STT -- Wright 2 run (Herrera kick)

STT -- Wright 22 run (Herrera kick)

STT -- Safety

STT -- Hogan 19 run (Herrera kick)

STT -- Wright 25 run (Herrera kick)

STT -- Phillips 3 pass from Hogan (Herrera kick)

STT -- Wright 29 run (Herrera kick)

STT -- Miller 5 run (Herrera kick)

STT -- Cherry 3 run (Herrera kick)

STT -- Hayes 4 run (conversion good)

RUSHING: St. T, Wright 9-118, Hogan 3-37, Cook 4-63, Miller 3-29

PASSING: St. T, Hogan 4-5-0, 52 yards.

RECEIVING: St. T, Phillips 1-3, Velchek 1-20, Less 1-9, Rodgers 1-20

MACARTHUR 48, SPRINGFIELD LANPHIER 15

MacArthur;27;14;7;0 — 48

Lanphier;0;0;7;8 — 15

Scoring Summary

M — Taylor 11 run (Diaz kick)

M — Taylor 32 run (kick fail)

M — Taylor 28 pass from Jackson (Diaz kick)

M — Wills 33 interception (Diaz kick)

M — Taylor 11 run (Diaz kick)

M — Cook 8 run (Diaz kick)

M — Lawson 24 interception (Diaz kick)

M — Lanphier 1 run (kick good)

M — Lanphier 6 run (run good)

(MacArthur — 5-2, next vs. Eisenhower on October 6.)

MONTICELLO 42, PONTIAC 14

Monticello;7;7;7;21 — 42

Pontiac;0;0;14;0 — 14

Scoring Summary

M – Bradd 43 pass from Snyder (Rudolph kick)

M – Graham 17 pass from Snyder (Rudolph kick)

P – Clesson 99 pass from Schuler (Dawson kick)

M – Bundy 25 run (Rudolph kick)

P – Parra 31 pass from Schuler (Dawson kick)

M – Snyder 7 pass from Bradd (Rudolph kick)

M – Bundy 15 run (Rudolph kick)

M – Bradd 64 interception return (Rudolph kick)

CENTRAL A&M 31, CLINTON 23

Central A&M;6;12;13;0 — 31

Clinton;6;0;6;11 — 23

Scoring Summary

CA -- Hutchins 51 pass from Heaton (conversion failed)

CL -- Berter 1 run (kick failed)

CA -- Heaton 1 run (conversion failed)

CA -- Fenton 47 interception return (conversion failed)

CA -- Paradee 40 pass from Heaton (kick good)

CA -- Paradee 80 pass from Heaton (kick failed)

CL -- Petty 25 run (Atten 2-pt failed)

CL -- Atten 1 run (Petty run)

CL -- Cocenza 28 field goal

Individual Leaders

RUSHING -- CA, Paradee 12-57, Heaton 9-32. CL, Petty 9-44, Winter 15-82.

PASSING -- CA, Heaton 16-23-341. CL, Berter 5-20-81.

RECEIVING -- CA, Paradee 10-269, Hutchins 2-40, Burgener 3-31. CL, Wayne 2-50.

SHELBYVILLE 36, MERIDIAN 20

Shelbyville;7;14;15;0 — 36

Meridian;7;0;3;10 — 20

Scoring Summary

M — 40 pass (kick good)

S — Bleskey 2 run (kick good)

S — Bleskey 3 run (kick good)

S — Hocq 14 pass from Messado (kick good)

S — Hocq 66 pass from Messado (Mose run)

S — Lynch 14 run (kick good)

M — 23 field goal

M — 4 pass (pass good)

M — Safety

Individual Leaders

RUSHING — S, Messado 13-57, Bleskey 18-48, Lynch 3-10.

PASSING — S, Messado 8-11-176.

RECEIVING — S, Hocq 2-81, Reed 1-37, Lynch 2-29, Tull 1-28.

CARLINVILLE 64, VANDALIA 28

Carlinville;15;14;21;14 -- 64

Vandalia;7;6;15;0 -- 28

Scoring Summary

C -- Easterday 5 run (Wallace pass from Dixon)

V -- 95 pass from Wells (Withers kick)

C -- DeLong 2 run (Schmidt kick)

V -- Smalls run (kick failed)

C -- Easterday (Schmidt kick)

C -- Dixon 99 interception return (Schmidt kick)

C -- Ambuel 58 pass from Easterday (Schmidt kick)

V -- Ritchey 23 pass from Wells (Withers kick)

C -- Easterday 7 run (Schmidt kick)

C -- Dixon 51 pass from Easterday (Schmidt kick)

V -- Smalls 46 run (Wells run)

C -- Walton 27 pass from Easterday (Schmidt kick)

C -- Easterday 5 run (Schmidt kick)

Individual Leaders

RUSHING -- V, Smalls 19-100, Wells 13-55, Ritchey 2-2, Austin 1-47.

PASSING -- V, Wells 7-14-96.

RECEIVING -- V, Ritchey 2-44, Slater 1-16, Austin 2-13, Smalls 1-12, Morrison 1-11.

TAYLORVILLE 54, MATTOON 17

Mattoon;0;7;10;0 -- 17

Taylorville;12;20;15;7 -- 54

Scoring Summary

T -- Odugbesan 28 pass from Odam (conversion good)

T -- Odugbesan 74 pass froM Odam (conversion failed)

T -- Odugbesan 13 run (kick failed)

T -- Wright 80 pass from Odam (Wright pass from Odam)

M -- Pilson 8 run (Ghere kick)

T -- Herkert 4 run (kick failed)

M -- Ghere 30 field goal

T -- Odugbesan 95 kickoff return (Odam run)

M -- Pilson 5 run (Ghere kick)

T -- Odam 4 run (Heimsness kick)

T -- Herkert 6 run (Heimsness kick)

Individual Leaders

RUSHING -- M, Baker 9-22, Pilson 18-65, Schick 4-29, Scott 6-23, Spurgeon 3-12. T, Herkert 12-92, Odam 9-23, Odugbesan 1-13, Sabattini 3-1.

PASSING -- M, Pilson 18-37-187, Spurgeon 1-2-19. T, Odam 14-19-356.

RECEIVING -- M, Fultz 9-99, Smith 2-24, Knierem 1-16, Price 3-37, Birdsong 1-11, Platz 1-19. T, Odugbesan 2-104, Wright 6-184, Kettlekamp 3-33, Milleham 1-11, Herkert 2-17.

TUSCOLA 35, WARRENSBURG-LATHAM 21

Warrensburg;7;7;0;7 -- 21

Tuscola;6;15;7;7 -- 35

Scoring Summary

T -- Sluder 12 run (kick failed)

W -- Leathers 13 pass from Hayes (kick good)

T -- Sluder 1 run (Tabeling pass from Sluder)

T -- Sluder 3 run (Kresin kick)

W -- Hayes 14 run (kick good)

T -- Jones 10 run (Kresin kick)

W -- Hayes 12 pass from Leathers (kick good)

T -- Dixon 88 kickoff return (Kresin kick)

Individual Leaders

RUSHING -- W, Hayes 22-85, Brumbaugh 2-5, Dawson 1-7, Leathers 3-5. T, Sluder 22-69, Cantu 7-28, Jones 4-28, Hardwick 1-7, Dixon 1-2.

PASSING -- W, Hayes 17-38-252, Leathers 2-2-50. T, Sluder 5-12-131.

RECEIVING -- W, Kent 7-92, Leathers 6-127, Tedford 2-23, Dawson 2-47, Hayes 1-12. T, Douglas 2-98, Hardwick 1-25, Hastings 1-3, Dixon 1-5.

CERRO GORDO-BEMENT 41, ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND 34 OT

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond;7;7;6;14;0 -- 34

Cerro Gordo-Bement;0;20;7;7;7 -- 41

Scoring Summary

A -- 6 run (kick good)

C -- Mann 28 run (kick failed)

A -- 48 run (kick good)

C -- Mann 1 run (kick good)

C -- Duffy 75 pass from Mann (kick good)

A -- 94 run (kick failed)

C -- Taylor-Barker 26 pass from Mann (kick good)

A -- 22 pass (kick good)

A -- 2 run (kick good)

C -- Dalton 5 run (kick good)

C -- Taylor-Barker 10 pass from Mann (kick good)

Individual Leaders

RUSHING -- C, Mann 13-94, Duffy 7-25.

PASSING -- C, Mann 9-20-169.

RECEIVING -- C, Duffy 2-78, Taylor-Barker 4-59.

WOODSTOCK NORTH 41, LINCOLN 6

Woodstock North;0;26;8;7 -- 41

Lincoln;0;0;6;0 -- 6

Scoring Summary

W -- Zinnen 60 run (kick failed)

W -- Flores 1 run (Zieman run)

W -- Stopczynski interception return (kick failed)

W -- Zieman 7 pass from Zinnen (kick failed)

L -- Bogdanic 25 pass from Pozsgai (pass failed)

W -- Flores 6 run (Zieman pass from Zinnen)

W -- Flores 4 run (kick failed)

Individual Leaders

RUSHING -- W, Zinnen 2-52, Flores 3-11. L, Sweitzer 11-19, Vance 2-3.

PASSING -- W, Zinnen 1-1-7. L, Pozsgai 12-24-143.

RECEIVING -- W, Zieman 1-7. L, Bogdanic 3-64, Holliday 3-46, Funk 4-24, Pollice 2-9.

NEWTON 48, FLORA 16

Newton;14;14;20;0 -- 48

Flora;0;0;8;8 -- 16

Scoring Summary

N -- Bridges 19 ru (Cucinella kick)

N -- Barthleme 11 pass from Bierman (Cucinella kick)

N -- Phillips 35 run (Cucinella kick)

N -- Buttery 13 run (Cucinella kick)

N -- Bierman 12 run (conversion failed)

F -- Smith pass (Sons run)

N -- Buttery 8 run (Cucinella kick)

N -- Stanley 26 pass from Bierman (Cucinella kick)

F -- Young 7 pass from Helm (Smith 3 pass from Helm)

Individual Leaders

RUSHING -- N, Buttery 12-137, Phillips 5-92, Bridges 4-50, Tarr 4-13, Bierman 1-12, Schafer 1-8, Lindemann 1-1. F, Sons 13-35, Smith 10-33, Johnson 4-15, Conrad 1-1.

PASSING -- N, Bierman 5-13-80. F, Smith 11-20-117, Helm 1-2-7.

RECEIVING -- N, Stanley 2-52, Barthleme 1-11, Ferguson 3-9, Goode 1-8. F, Young 8-78, Conrad 1-28, Robinson 1-10, Sons 1-6, Wiles 1-2.

ARGENTA-OREANA 22, ARCOLA 9

Arcola;0;2;7;0 -- 9

Argenta-Oreana;8;0;0;14 -- 22

Scoring Summary

AO -- Makail Stanley 16 pass from Williams (Williams run)

AC -- Safety

AC -- Crane 14 pass from Jones (kick good)

AO -- Gloede 86 pass from Williams (pass fail)

AO -- Williams 25 run (Gloede from Williams)

Individual Leaders

RUSHING -- AC, Hopkins 16-53, Guana 6-21, Still 1-1. AO, J. Williams 8-40, Makhi Stanley 7-25, Peterson 6-17, Makail Stanley 1-5.

PASSING -- AC, Jones 11-22-92. AO, Williams 10-19-180.

RECEIVING -- AC, Franco 5-50, Crane 2-23, Perez 4-19. AO, Gloede 3-102, Makail Stanley 6-64, Thornton 1-12.

MOUNT ZION 27, MAHOMET-SEYMOUR 12

Mahomet;6;0;6;0 -- 12

Mount Zion;7;7;7;6 -- 27

Scoring Summary

MZ -- Davis 13 run (Damarin kick)

MS -- Veldman 22 run (kick failed)

MZ -- Davis 3 run (Damarin kick)

MZ -- Summers 1 run (Damarin kick)

MS -- Gates 51 pass from D. Finch (conversion failed)

MZ -- London 19 pass from Summers (kick blocked)

Individual Leaders

RUSHING -- MS, Veldman 5-32, Hubble 11-31, Finch 4-4. MZ, Davis 37-232, May 8-40, Summers 6-4.

PASSING -- MS, D. Finch 10-24-154. MZ, Summers 16-22-230.

RECEIVING -- MS, Gates 3-74, Crowley 1-39, Veldman 2-19, Hubble 3-13, Thomason 1-9. MZ, Davis 5-116, Bartels 4-54, London 5-47, Brandon 2-13.

MAROA-FORSYTH 21, ATHENS-GREENVIEW 20

Maroa;7;7;0;7 -- 21

Athens;6;6;8;0 -- 20

Scoring Summary

A -- Richards 19 run (kick failed)

M -- Clifton 46 run (Fitzpatrick kick)

M -- Clifton 60 pass from Benner (Fitzpatrick kick)

A -- DiGiovanna 1 run (conversion failed)

A -- Floyd 2 run (Laird run)

M -- Boes 9 run (Fitzpatrick kick)

Individual Leaders

RUSHING -- M, Clifton 14-108, Benner 9-32, Davenport 2-18, Hicks 2-17, Boes 1-9. A, Laird 21-122, Floyd 9-66, DiGiovanna 14-56, Orme 8-35, Richards 5-25.

PASSING -- M, Benner 5-7-94. A, Richards 7-11-103.

RECEIVING -- M, Clifton 1-60, Morris 2-24, Davenport 2-10. A, Laird 1-28, Floyd 2-28, Kinney 2-27, Sturgeon 2-20.

LSA 42, SANGAMON VALLEY 21

Sangamon Valley;7;7;0;7 -- 21

LSA;14;14;6;8 -- 42

Scoring Summary

L -- Jones 79 kickoff return (conversion failed)

L -- Shelton 11 run (Jones run)

S -- Altig 2 run (Rutherford kick)

L -- Jones 20 run (pass good)

L -- Fiala 80 pass to Arnold (pass failed)

S -- Altig 1 run (Rutherford kick)

L -- Jones 2 run (run failed)

S -- Fleck 8 run (Rutherford kick)

L -- Jones 42 fumble return (run good)

Individual Leaders

RUSHING -- S, Fleck 11-93, Altig 15-80.

PASSING -- S, Pickrell 8-23-108.

RECEIVING -- S, Calhoun 1-40, Campbell 3-39.

STATE SCORES

Aledo (Mercer County) 42, Monmouth United 0

Alton 49, O'Fallon 17

Andrew 46, Thornwood 24

Anna-Jonesboro 36, DuQuoin 35

Annawan/Wethersfield (FB Coop) 38, Mid-County Coop 19

Argenta-Oreana 22, Arcola 9

Argo 34, Evergreen Park 28

Auburn 54, Riverton 0

Aurora (East) 48, West Chicago 7

Aurora (West Aurora) 45, Elgin 0

Batavia 21, St. Charles East 0

Belleville West 64, Collinsville 14

Bensenville (Fenton) 31, Ridgewood 21

Benton 14, Massac County 0

Bloomington 56, Peoria Notre Dame 28

Blue Island Eisenhower 46, Oak Lawn Community 21

Breese Central 28, Columbia 24

Bremen 29, Thornton Fractional North 26, OT

Brother Rice 40, Marmion 0

Buffalo Grove 27, Prospect 7

Byron 42, Rockford Lutheran 8

Cahokia 43, Mount Vernon 6

Cambridge-Ridgewood Coop 42, Biggsville West Central 14

Camp Point Central 35, Mt. Sterling (Brown County) 0

Carbondale 24, Belleville (Althoff Catholic) 21

Carlinville 64, Vandalia 28

Carmel 17, Woodstock Marian 6

Carrollton 60, North Greene 8

Carterville 49, Sparta 26

Cary-Grove 49, Algonquin (Jacobs) 14

Casey-Westfield 59, S. Newton, Ind. 6

Cerro Gordo-Bement Coop 41, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 34, OT

Champaign Central 21, Peoria (H.S.) 20

Chatham Glenwood 49, Normal University 21

Chester 35, Carmi White County 0

Clifton Central 34, Paxton-Buckley-Loda 13

Coal City 24, Manteno 0

Concord (Triopia) 35, Beardstown 34

Covington, Ind. 44, Blue Ridge 14

Crete-Monee 47, Rich South 8

Crystal Lake South 34, McHenry 19

Dakota 22, Amboy-LaMoille 14

DeKalb 50, LaSalle-Peru 8

Decatur Lutheran/Decatur Christian Co-op 42, Sangamon Valley/Tri-City Co-op 21

Decatur MacArthur 48, Springfield Lanphier 15

Decatur St. Teresa 66, Sullivan-Okaw Valley/Bethany Coop 0

Deerfield 18, Highland Park 12

Dixon 21, Genoa (Genoa-Kingston) 20

Downers North 28, Lyons 14

Downers South 35, Leyden 7

Downs Tri-Valley 44, Heyworth 7

Dunlap 48, Bartonville (Limestone) 0

Durand/Pecatonica 26, East Dubuque 14

Dwight-Gardner South Wilmington Coop 51, Gilman Iroquois West 6

East Alton-Wood River 20, South Fork/Edinburg/Morrisonville Co-op 6

Edwardsville 54, Belleville East 20

Effingham 56, Charleston 34

El Paso-Gridley 44, Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 0

Eldorado 24, Edwards County 6

Elmwood 28, Farmington 12

Eureka 36, Tremont 6

Evanston Township 36, Niles West 7

Fairbury Prairie Central 36, Stanford Olympia 14

Farmington Central 28, Elmwood-Brimfield 12

Fenger 41, Kennedy 14

Fieldcrest 47, Colfax Ridgeview 14

Fisher 19, Deer Creek-Mackinaw 18

Fithian Oakwood 42, Bismarck-Henning 33

Forreston 52, Galena 7

Freeburg 49, Trenton Wesclin 9

Freeport (Aquin) 41, River Ridge/Scales Mound 14

Geneseo 50, Ottawa 3

Georgetown-Ridge Farm 54, Momence 7

Gibson City-Melvin-Sibley 48, LeRoy 0

Glenbard East 63, Streamwood 2

Glenbrook North 54, Maine East 0

Granite City 39, Breese Mater Dei 27

Greenville 26, Hillsboro 20

Hamilton (West Hancock) 52, Highland, Mo. 15

Herscher 31, Peotone 27

Highland 56, Waterloo 14

Hillcrest 49, Thornton Fractional South 7

Hinsdale South 35, Addison Trail 28

Homewood-Flossmoor 48, Bradley-Bourbonnais 14

Huntley 42, Hampshire 7

IC Catholic 35, St. Edward 0

Illini West (Carthage) 70, South Fulton Coop 6

Illinois Valley Central 19, St. Joseph-Ogden 16

Jerseyville Jersey 12, Triad 7

Joliet Catholic 70, Marian Catholic (Chicago Heights) 28

Kankakee (McNamara) 38, Aurora Christian 13

Kelly, Mo. 50, Metro-East Lutheran 0

Kirkland Hiawatha 41, Walther Christian Academy 12

Knoxville 54, North Fulton (Cuba/Spoon River) 8

Lakes Community 49, Grayslake Central 0

Lena-Winslow 46, Warren 0

Lewistown 32, Abingdon 12

Lincoln Way Central 28, Champaign Centennial 0

Lincoln Way West 17, Harvey Thornton 7

Lincoln-Way East 63, Lockport 0

Lincoln-Way East 63, Lockport 6

Lisle (Benet Academy) 42, St. Viator 14

Lisle 23, Streator 20

Machesney Park Harlem 41, Belvidere 0

Maine West 54, Vernon Hills 0

Marengo 16, Johnsburg 14

Marion 38, Centralia 14

Marist 34, Nazareth 13

Maroa-Forsyth 21, Athens 20

Maroa-Forsyth 21, Athens-Greenview Coop 20

Mascoutah 49, Bethalto Civic Memorial 13

Massillon Washington, Ohio 46, East St. Louis 40

Metamora 49, Pekin 21

Milford/Cissna Park Co-op 78, Alden-Hebron 34

Milledgeville 46, Ashton-Franklin Center 6

Minooka 58, Romeoville 0

Monmouth-Roseville 46, St. Bede 18

Monticello 42, Pontiac 14

Morton 48, East Peoria 9

Moweaqua Central A&M 31, Clinton 23

Mt. Zion 27, Mahomet-Seymour 12

Murphysboro 60, Harrisburg 15

Nashville 24, Pinckneyville 3

Newton 48, Flora 16

Nokomis def. Bunker Hill, forfeit

Normal Community 36, Danville 8

Normal West 36, Peoria Manual 8

Oak Forest 34, Tinley Park 30

Oak Lawn Richards 33, Lemont 3

Oswego 32, Oswego East 0

Ottawa Marquette 63, River Valley 0

Pana 37, Piasa Southwestern 6

Paris 42, Olney (Richland County) 27

Pecatonica 26, East Dubuque 14

Plainfield North 34, Joliet Central 14

Plainfield South 41, Plainfield East 7

Plano 26, Sandwich 20

Pleasant Plains 21, North-Mac 14

Porta-Ashland-Chandlerville Central 50, Pittsfield-Griggsville-Perry 21

Princeton 49, Kewanee 3

Princeville 49, Stark County 0

Quincy Notre Dame 56, Macomb 0

Rantoul 42, Bloomington Central Catholic 28

Red Bud 46, Brentwood, Mo. 24

Red Hill 56, Marshall 14

Rich Central 26, Rich East 24

Richmond-Burton 35, Woodstock 3

Richwoods 17, Urbana 0

Riverside-Brookfield 35, Woodstock 3

Rockford Boylan 41, Freeport 0

Rockford East 38, Rockford Jefferson 34

Rockridge 22, Bureau Valley 14

Rolling Meadows 42, Wheeling 0

Routt Catholic/Westfair Christian Academy Co-op 36, Unity-Payson 26

Roxana 40, Litchfield 0

Rushville-Industry 36, Havana-Midwest Central Coop 22

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 62, Eisenhower 14

Salem 15, Carlyle 6

Sandburg 18, Stagg 14

Schaumburg 30, Palatine 29

Sesser-Valier-Waltonville 46, Hamilton County 40

Shelbyville 36, Macon Meridian 20

Shepard 58, Reavis 9

Sherrard 28, Erie-Prophetstown 6

Sidell (Jamaica)-Salt Fork 35, Hoopeston/Armstrong/Schlarman Co-op 0

Springfield Southeast 44, Jacksonville 14

St. Charles North 38, Glenbard North 14

Staunton 55, Gillespie 14

Stevenson 42, Waukegan 0

Stillman Valley 28, Mendota 15

Sycamore 17, Morris 7

Taylorville 54, Mattoon 17

Tolono Unity 22, Champaign St. Thomas More 17

Tri-County 42, Martinsville 8

Tuscola 35, Warrensburg-Latham 21

Villa Grove-Heritage Coop 24, Oblong 14

Vincennes, Ind. 54, Mt. Carmel 6

Washington 65, Canton 0

Watseka (coop) 22, Seneca 16

West Frankfort 33, Herrin 28

West Prairie-Bushnell-Prairie Coop 32, Peoria Heights-Quest Charter Coop 16

Westmont 34, Westville 6

Wheaton Warrenville South 24, Lake Park 9

Williamsville 39, New Berlin 20

Williamsville 39, Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 20

Willowbrook 42, Berwyn-Cicero Morton 0

Wilmington 38, Reed-Custer 13

Woodstock North 41, Lincoln 6

Woodstock North 41, Lincoln 6

Yorkville 45, Kaneland 28

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Barrington vs. Hoffman Estates, ppd. to Oct 7th.

Bartlett vs. Larkin, ppd. to Oct 6th.

Belvidere North vs. Rockford Guilford, ppd. to Oct 6th.

Bogan vs. Chicago Little Village, ppd.

Burlington Central vs. Harvard, ppd.

Chicago (Marine Military Academy) vs. Chicago Phoenix Academy, ppd.

Chicago (Noble Steet ITW Speer) vs. Chicago (Noble Street Charter/Pritzker), ppd.

Chicago (Solorio Academy) vs. Curie, ppd.

Collins Academy vs. Dunbar, ppd.

Crystal Lake Central vs. Dundee-Crown, ppd. to Oct 6th.

De La Salle vs. Loyola, ppd. to Oct 8th.

East Moline United vs. Galesburg, ppd.

Fenwick vs. Montini, ppd. to Oct 7th.

Fremd vs. Conant, ppd. to Oct 6th.

Fulton vs. Riverdale, ppd.

Geneva vs. Wheaton North, ppd. to Oct 6th.

Glenbard South vs. South Elgin, ppd.

Glenbrook South vs. Maine South, ppd. to Oct 6th.

Grayslake North vs. Wauconda, ppd. to Oct 6th.

Greenfield-Northwestern vs. Calhoun/Brussels Co-op, ppd.

Gurnee Warren vs. Lake Zurich, ppd.

Harlan vs. Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood), ppd.

Hersey vs. Elk Grove, ppd. to Oct 6th.

Hinsdale Central vs. Glenbard West, ppd. to Oct 6th.

Hope Academy vs. Leo, ppd.

Lake Forest vs. Zion Benton, ppd.

Lincoln Park vs. Westinghouse, ppd.

Lindblom vs. Brooks Academy, ppd.

Metea Valley vs. Naperville North, ppd. to Oct 6th.

Morrison vs. Orion, ppd. to Oct 6th.

Naperville Central vs. Naperville Neuqua Valley, ppd. to Oct 6th.

Niles North vs. New Trier, ppd. to Oct 6th.

Oak Park River Forest vs. York, ppd.

Oregon vs. Winnebago, ppd.

Payton vs. Schurz, ppd.

Polo vs. Stockton, ppd. to Oct 6th.

Rochelle vs. Sterling, ppd. to Oct 6th.

Rock Falls vs. North Boone, ppd. to Oct 6th.

Rock Island Alleman vs. Quincy, ppd. to Oct 6th.

Rock Island vs. Moline, ppd. to Oct 6th.

Rockford Auburn vs. Hononegah, ppd. to Oct 6th.

Round Lake vs. Antioch, ppd. to Oct 6th.

Senn vs. Chicago Washington, ppd.

St. Francis vs. Riverside-Brookfield, ppd.

St. Ignatius vs. DePaul College Prep, ppd.

St. Rita vs. St. Laurence, ppd. to Oct 6th.

Sterling Newman vs. Hall, ppd. to Oct 6th.

Waubonsie Valley vs. Prairie Ridge, ppd. to Oct 7th.

West Carroll vs. Lanark (Eastland)-Pearl City, ppd.


 

VOLLEYBALL

At Lake Zurich Dayspring Invitational

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN def. FREEDOM CHRISTIAN 25-4, 25-12

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN def. BETH HAVEN 25-11, 25-18

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN def. BEREAN BAPTIST CHRISTIAN 25-10, 25-17

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN def. EAST MOLINE CHRISTIAN 25-10 (one set)

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN def. FAITH CHRISTIAN ACADEMY 25-15 (one set)

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN def. QUAD CITIES CHRISTIAN SCHOOL 25-22 (one set)

ARTHUR OKAW-CHRISTIAN def. QUENTIN ROAD 25-9 (one set)

For Arthur, kills: Anna Houk 13, Ava Yoder 12, Lyla Kauffman 5, Keisha Miller 5, aces: Kauffman 9, assists: Kauffman 24, Miller 13.

From Thursday

MAROA-FORSYTH def. NEW BERLIN 25-14, 25-16

At Maroa

For Maroa, kills: Reese Bobitt 9, Lydia Hubbard 8, blocks: Bobitt 3, Hubbard 3, assists: Maggie Huffman 15, digs: Annelise Sparks 15.

DIETERICH def. RAMSEY 25-17, 23-25, 25-16

At Dieterich

For Dieterich, kills: Gabi Hardiek 4, Emily Bloemer 3, Jenny Robards 3, Alexis Lucy 2, aces: Allie Poe 7, Bloemer, assists: Bloemer 7, Robards 3, digs: Poe 14, Bloemer 6, Lucy 4, Brianna Wendte 4, Molly Niemerg 4.

BOYS SOCCER

TOLONO UNITY 9, ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND 0

At Class 1A Tolono Regional

ALTAMONT 5, PIASA SOUTHWESTERN 0

At Altamont Regional

Altamont goals: Donovan Delaney 2, Noah Klimpel 2, Jason Burns, assists: Burns 2, Kolby Brewer, Isaac Crow. Goalie Quinn Verdeyen had 2 saves.

From Thursday

CHARLESTON 1, EFFINGHAM 0

At Charleston

Effingham goalie Ethan Boggs had 7 saves.

BASEBALL

At National Trail Conference Tournament, Dieterich

SOUTH CENTRAL 3, BROWNSTOWN/ST. ELMO 2

Brownstown;100;100;0 -- 2;4;2

South Central;101;001;X -- 3;6;2

W -- Lotz, 7 IP, 0 Er, 4 H, 7 K, 1 BB. L -- Pruett, 6 IP, 3 ER, 6 H, 3 K, 1 BB.

Brownstown: Philpot 1-2, 2B. Atwood 1-3, 2B, RBI.

South Central: Patten 2-3, 2B, RBI. Dodson 1-3, HR, RBI.

ALTAMONT 11, DIETERICH 6

Dieterich;212;100;0 -- 6;10;2

Altamont;004;070;X -- 11;9;2

W -- Guerrettaz, 2 IP, 1 ER, 2 H, 2 K, 2 BB. L -- Hunzinger, 1 IP, 4 ER, 3 H, 1 K, 2 BB.

Dieterich: Niebrugge 2-2, 2 RBIs. Hartke 2-4, RBI.

Altamont: Hammer, 2-4, 2B, 3 RBIs.

EFFINGHAM ST. ANTHONY 4, LOUISVILLE NORTH CLAY 0

North Clay;000;000;0 -- 0;4;1

St. Anthony;004;000;X -- 4;8;1

W -- Koester, 6.2 IP, 0 ER, 4 H, 11 K, 3 BB. L -- Burkett, 2.1 IP, 4 ER, 6 H, 2 K, 1 BB.

North Clay: Fleener 2-3, 2B. Clifton 1-2.

St. Anthony: Niebrugge 2-2, 2B, RBI. Fearday 1-3, 2B, 2 RBIs.

GIRLS TENNIS

From Thursday

HILLSBORO 8, SHELBYVILLE 1

At Shelbyville

Singles

1. Kyra Huber (H) def. Maddie Smothers 10-2.

2. Lauren Lucykow (H) def. Layla Gill 10-5.

3. Sheridan Schreiber (H) def. Hannah Hicks 10-5.

4. Kat Martin (S) def. Grace Anderson 10-8.

5. Lacie Duff (H) def. Nicole Owens 10-1.

6. L. Smail (H) def. Alana Geer 10-2.

Doubles

1. Huber/Schreiber (H) def. Smothers/Hicks 8-5.

2. Anderson/Duff (H) def. Owens/Martin 10-1.

3. Lucykow/Smail (H) def. Gill/Trinity Turner 8-1.

MILLIKIN

VOLLEYBALL

ILLINOIS WESLEYAN def. MILLIKIN 25-23, 25-23, 25-15

At Bloomington

For Millikin, kills: Peyton Jackson 13, Marissa McElroy 6, Emily Seegmiller 6, aces: Gabrielle Coulthard, Jackson, Maddie Sielski, blocks: McElroy, Rose Syversen, assists: Syversen 25, Alyssa Vignos 2, Kelsey McAtee, Skylar Harris, digs: Vignos 14, Syversen 11, Harris 8.

For Illinois Wesleyan, kills: Tyler Brown 15, Rachel Burkman 6, Bev Ryan 5, aces: Madi Corey 5, Leah Seielstad, Amber Juarez, blocks: Burkman 5, Heidi Dague 4, Ryan 4, assists: Corey 17, Seielstad 16, digs: Brown 18, Juarez 11, Seielstad 9.

(Millikin — 9-11, 1-3 CCIW. Illinois Wesleyan — 13-5, 4-0 CCIW.) 

Saturday's schedule

High school

FOOTBALL

Orangeville at Cumberland, 1 p.m.

Robinson at Lawrenceville, 2 p.m.

VOLLEYBALL

Altamont at Highland Tournament

Arthur Okaw-Christian at Lake Zurich Dayspring Invitational

Monticello at Paxton-Buckley-Loda Classic

Pana/Shelbyville Invitational

Pool A (at High School)

Shelbyville vs. Neoga, 8:30 a.m.

Effingham vs. Champaign St. Thomas More, 9:30 a.m.

Shelbyville vs. Effingham, 10:30 a.m.

Neoga vs. Champaign St. Thomas More, 11:30 a.m.

Shelbyville vs. Champaign St. Thomas More, 12:30 p.m.

Neoga vs. Effingham, 1:30 p.m.

Pool B (at Middle School)

Pana vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 8:30 a.m.

Newton vs. Rochester, 9:30 a.m.

Pana vs. Newton, 10:30 a.m.

Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Rochester, 11:30 a.m.

Pana vs. Rochester, 12:30 p.m.

Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Newton, 1:30 p.m.

Finals Game 1: 1st Place Pool A vs. 2nd Place Pool B, 3 p.m.

Finals Game 2: 3rd Place Pool A vs. 4th Place Pool B, 3 p.m.

Finals Game 3: 2nd Place Pool A vs. 1st Place Pool B, 4 p.m.

Finals Game 4: 4th Place Pool A vs. 3rd Place Pool B, 4 p.m.

Finals Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 3, 5 p.m.

Finals Game 6: Loser Game 2 vs. Loser Game 4, 5 p.m.

Finals Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 3, 6 p.m.

Finals Game 8: Winner Game 2 vs. Winner Game 4, 6 p.m.

BOYS SOCCER

Lincoln at Mahomet-Seymour, 12:30 p.m.

Mattoon at Mount Zion, 11:30 a.m.

Olney Richland County at Georgetown-Ridge Farm, 11 a.m.

St. Teresa at Bloomington Central Catholic, 10 a.m.

Taylorville at Effingham, 10:30 a.m.

GIRLS TENNIS

Central State Eight Conference Tournament at Springfield, 9 a.m.

South Central Conference Tournament at Greenville, 9 a.m.

CROSS COUNTRY

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond at Cumberland Invitational, 9 a.m.

Millikin

Tennis at Elmhurst, 9 a.m.

Volleyball hosting Millikin Dig for the Cure Tournament: vs Wisconsin-Eau Claire, 10 a.m.; vs. University of Chicago, noon; vs Wisconsin-Eau Claire, 2 p.m.

Women's soccer vs Elmhurst College, noon

Men's soccer vs. Elmhurst College, 2:30 p.m.

Football vs. Carroll, 6:30 p.m.

Men's and women's swimming hosting Millikin Alumni Meet

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments