Try 1 month for 99¢
Scoreboard

Warrensburg-Latham’s Tanner Dawson breaks up a pass intended for Shelbyville’s Hunter Reed at Warrensburg-Latham on Friday. More photos at herald-review.com

High school

Football

MACARTHUR 38, SPRINGFIELD SOUTHEAST 32

MacArthur;6;14;6;12 — 38

Southeast;16;0;0;16 — 32

Scoring Summary

M -- Young 96 kickoff return (kick failed)

S -- Coleman 8 run (Tyler pass from Alberts)

S -- Fairlee 22 pass from Ross (Cooper pass from Ross)

M -- Taylor 6 run (Jackson run)

M -- Taylor 57 run (run failed)

M -- Jackson 10 run (run failed)

M -- Lawson 28 pass from Jackson (run failed)

S -- Fairlee 12 run (Albers pass from Ross)

M -- Taylor 12 run (pass failed)

S -- Tyler 28 pass from Ross (Fairlee pass from Ross)

SPRINGFIELD 64, EISENHOWER 28

Springfield;21;14;21;8 -- 64

Eisenhower;016;6;6 -- 28

Scoring Summary

S -- Jones 26 pass from Rochelle (kick good)

S -- Jones 14 pass from Rochelle (kick good)

S -- Boucher 8 pass from Rochelle (kick good)

E -- Shelley 10 pass from Phillips (conversion good)

S -- Bivens 84 kick return (kick good)

E -- Phillips 1 run (conversion good)

S -- Wallace 41 pass from Rochelle (kick good)

S -- Bivens 27 run (kick good)

S -- Jones 71 punt return (kick good)

E -- Evans 15 pass from Phillips (PAT failed)

S -- Bivens 20 run (kick good)

S -- Rochelle 57 run (conversion good)

E -- Shelley 71 pass from Phillips (PAT failed)

MOUNT ZION 23, CHARLESTON 6

Mount Zion;16;0;0;7 -- 23

Charleston;0;0;0;6 -- 6

Scoring Summary

M -- Damarin 25 field goal

M -- Carpenter 6 run (kick good)

M -- Highley interception return (kick failed)

C -- Brady 78 pass from Haworth (pass failed)

M -- Davis 7 run (kick good)

Individual Leaders

RUSHING -- M, Davis 34-201, Carpenter 12-26. C, Sweeney 9-28, Doyle 6-25, Morgan 3-17, Brady 1-12.

PASSING -- M, Carpenter 8-14-131. C, Haworth 14-22-176.

RECEIVING -- M, Bartels 4-57, London 2-37, Brandon 2-37. C, Brady 5-113, Black 2-25, Doyle 1-16, Myerscough 3-13, Callahan 1-4, Sweeney 1-3, Corray 1-2.

TAYLORVILLE 43, LINCOLN 26

Lincoln;0;12;14;0 — 26

Taylorville;14;8;14;7 — 43

Scoring Summary

T — Odam 2 run (Heimsness kick)

T — Odugbesen 33 pass from Odam (Heimsness kick)

L — Sweitzer 1 run (kick fail)

T — Buschon 9 run (Wright run)

L — Funk 17 pass from Pozsgai (pass fail)

L — Funk 11 pass from Pozsgai (pass fail)

T — Wright 15 pass from Odam (Wright run)

L — Holliday 18 pass from Pozsgai (Pollice pass)

T — Odam 4 run (run fail)

T — Donnan 12 pass from Odam (Heimsness kick)

Individual Leaders

RUSHING — L, Pozsgai 10-77, Sweitzer 16-45. T, Buschon 5-79, Odam 12-73, Herkert 5-25.

PASSING — L, Pozsgai 20-29-238. T, Odam 21-27-327.

RECEIVING — L, Funk 9-125, Bogdanic 5-46, Holliday 2-38. T, Wright 7-153, Odugbesen 9-113.

MONTICELLO 56, BLOOMINGTON CENTRAL CATHOLIC 8

Monticello;21;14;14;7 — 56

Central Catholic;0;0;0;8 — 8

Scoring Summary

M – Bradd 42 punt return (Rudolph kick)

M – Bundy 29 run (Rudolph kick)

M – Bundy 18 run (Rudolph kick)

M – Snyder 5 run (Rudolph kick)

M – Reedy 2 run (Rudolph kick)

M – Snyder 6 run (Rudolph kick)

M – Brown 49 run (Rudolph kick)

C – Slaughter 5 run (Pirtz pass from Naour)

M –Tackles 43 run (Weigel kick)​

ARGENTA-OREANA 44, LSA 8

Argenta;14;22;8;0 -- 44

LSA;0;0;0;8 -- 8

Scoring Summary

A -- Makail Stanley 2 pass from Williams (Makhi Stanley run)

A -- Peterson 4 run (run failed)

A -- Williams 1 run (Williams run)

A -- Makhi Stanley 4 run (pass failed)

A -- Makail Stanley 70 interception return (Makail Stanley pass from Williams)

A -- Makail Stanley 60 pass from Williams (Makhi Stanley run)

L -- Kretzinger 31 pass from Fiala (run good)

Individual Leaders

RUSHING -- A, Williams 11-79, Makhi Stanley 9-129, Peterson 12-47, T. Williams 1-8. L, Arnold 11-89.

PASSING -- A, Williams 9-12-120, Lyerly 2-2 46. L, Fiala 8-14-69.

RECEIVING -- A, Makail Stanley 8-101, Gloede 1-19, T. Williams 1-31, Barber 1-15. L, Karsten 3-36, Kretzinger 3-36.

MERIDIAN 27, SULLIVAN-OKAW VALLEY 14

Meridian;13;7;0;7 -- 27

Sullivan;0;7;0;7 -- 14

Scoring Summary

M -- Jones 6 run (kick failed)

M -- Damery 48 run (kick good)

S -- Plank 7 pass from Kesterson (kick good)

M -- Jones 3 run (kick good)

M -- Jones 11 run (kick good)

S -- Kimberlin blocked punt return (kick good)

ARCOLA 35, CERRO GORDO-BEMENT 6

Cerro Gordo;0;0;6;0 -- 6

Arcola;21;0;14;0 -- 35

Scoring Summary

A -- Hopkins 85 run (kick good)

A -- Garza 3 run (kick good)

A -- Jones 8 run (kick good)

A -- Hopkins 14 run (kick good)

A -- Gauna 14 pass from Jones (kick good)

C -- Greenwood 2 run (kick failed)

Individual Leaders

RUSHING -- C, Greenwood 12-59, Mann 10-18, Guffey 13-37. A, Hopkins 23-288, Jones 7-29, Franco 1-17, Still 2-16, Gauna 3-12, Jones 3-10.

PASSING -- C, Mann 10-21-90. A, Jones 8-14-63.

RECEIVING -- C, Guffey 4-51. A, Perez 3-29, Gauna 1-14, Crane 2-12.

TUSCOLA 20, CLINTON 11

Tuscola;3;10;0;7 — 20

Clinton;0;11;0;0 — 11

Scoring summary

T — Kresin 37 field goal

C — Cocenza 29 field goal

T — Dixon 88 kickoff return (Kresin kick)

C — Tuscola holding in end zone

T — Kresin 32 field goal

C — Winter 98 kickoff return (pass failed)

T — Douglas 6 run (Kresin kick)

Individual Leaders

RUSHING: T, Sluder 14-25, Cantu 16-84, Douglas 7-53, Dixon 2-10. C, Petty 16-86, Winter 7-79

PASSING: T, Sluder 8-20-78. C, Berter 6-17-29.

RECEIVING: T, Douglas 3-33, Hardwick 4-43. C, Wayne 2-16

VANDALIA 48, PIASA SOUTHWESTERN 14

Piasa Southwestern;0;8;0;6 -- 14

Vandalia:27;21;0;0; -- 48

Scoring Summary

V -- Smalls 3 run (Withers kick)

V -- Smalls 67 run (Withers kick)

V -- Morrison 54 pass from Wells (Withers kick)

V -- Morrison 14 pass from Wells (kick failed)

V -- Ritchey 6 run (Withers kick)

V -- Slater 1 pass from Wells (kick failed)

P -- Funk 3 run (Garrett pass from Smith)

V -- Morrison 7 pass from Wells (Morrison pass from Wells)

P -- Smith 7 run (conversion failed)

Individual Leaders

RUSHING -- V, Smalls 12-193, Wells 3-36, Ritchey 2-18, Phillips 5-24, Fickers 2-15.

PASSING -- V, Wells 7-13-128.

RECEIVING -- V, Morrison 4-101, Slater 2-24, Ritchey 1-3.

MATTOON 31, MAHOMET-SEYMOUR 28

Mahomet-Seymour;0;7;7;14 -- 28

Mattoon;7;3;7;14 -- 31

Scoring Summary

MT -- Smith 42 pass from Pilson (Ghere kick)

MT -- Ghere 25 field goal

MS -- Veldman 7 run (Moore kick)

MT -- Smith 6 pass from Pilson (Ghere kick)

MS -- Veldman pass from Finch (Moore kick)

MS -- Hubble 10 run (Moore kick)

MT -- Smith 15 pass from Pilson (Ghere kick)

MT -- Pilson 5 run (Ghere kick)

MS -- Veldman 45 pass from Finch (Moore kick)

Individual Leaders

RUSHING -- MS, Veldman 8-82, Gates 11-42, Hubble 6-21, Finch 6-20. MT, Baker 14-90, Pilson 14-84, Overton 7-42, Roley 1-2.

PASSING -- MS, Finch 11-19-204. MT, Pilson 13-23-177.

RECEIVING -- MS, Veldman 7-132, Thomason 2-52, Gates 2-20. MT, Smith 7-118, Birdsong 3-25, Roley 1-18, Price 2-14.

WARRENSBURG-LATHAM 42, SHELBYVILLE 14

Shelbyville;6;0;0;8 -- 14

Warrensburg-Latham;7;7;21;7 -- 42

Scoring Summary

S -- Helton 2 run (run failed)

W -- Hayes 2 run (kick good)

W -- Leathers 59 pass from Hayes (kick good)

W -- Leathers 15 pass from Hayes (kick good)

W -- Leathers 51 put return (kick good)

W -- Leathers 55 pass from Hayes (kick good)

W -- leathers 49 pass from Hayes (kick good)

S -- Hatfield 8 run (conversion good)

Individual Leaders

RUSHING -- W, Hayes 12-23, Largent 6-22, Leathers 2-12, Brumbaugh 4-6.

PASSING -- W, Hayes 7-14-198.

RECEIVING -- W, Leathers 4-178, Dawson 1-11, Tedford 1-9.

BRIDGEPORT RED HILL 30, NEWTON 6

Red Hill;0;16;6;8 -- 30

Newton;0;0;0;6 -- 6

Scoring Summary

R -- Moore 10 pass from Gaither (Gaither run)

R -- Moore 21 run (Moore run)

R -- Moore 5 run (PAT failed)

R -- Volkman 1 run (Volkman run)

N -- Phillips 1 run (PAT failed)

Individual Leaders

RUSHING -- R, Moore 22-134, Gaither 18-18, Volkman 11-47, Cavins 5-18. N, Buttery 7-31, Bierman 12-51, Bridges 3-52.

PASSING -- R, Moore 2-2-62, Gaither 1-2-10. N, Bierman 3-9-22.

RECEIVING -- R, Moore 1-10, Havill 2-62. N, Phillips 1-11.

MAROA-FORSYTH 49, PLEASANT PLAINS 7

Pleasant Plains;7;0;0;0 -- 7

Maroa;7;21;14;7 -- 49

Scoring Summary

M -- Clifton 1 run (Fitzpatrick kick)

P -- Tewes 52 pass from Flannigan (kick good)

M -- Clifton 33 run (Fitzpatrick kick)

M -- Clifton 1 run (Fitzpatrick kick)

M -- Clifton 2 run (Fitzpatrick kick)

M -- Clifton 32 run (Fitzpatrick kick)

M -- Benner 2 run (Fitzpatrick kick)

M -- Jostes 9 run (Fitzpatrick kick)

Individual Leaders

RUSHING -- P, Western 6-16. M, Clifton 23-183, Benner 12-59, davenport 1-54, Boes 4-52, Hicks 2-41, Jostes 3-19, Gilbert 2-14.

PASSING -- P, Flannigan 14-22-119. M -- Benner 9-17-77, Jostes 1-1-9.

RECEIVING -- P, Tewes 7-78, Western 3-10, Mudra 3-17. M, Morris 3-35, Hicks 4-31, Davenport 2-11.

CUMBERLAND 48, VILLA GROVE-BROADLANDS HERITAGE 20

Villa Grove;6;0;0;14 -- 20

Cumberland;21;14;13;0 -- 48

Scoring Summary

C -- Brant 4 run (warner kick)

C -- Brant 3 run (warner kick)

V -- Shirley 42 run (kick failed)

C -- Brant 15 run (warner kick)

C -- Wolke 5 pass from Hatfill (Warner kick)

C -- Brant 5 run (Warner kick)

C -- Gerhardt 51 pass from Hatfill (Warner kick)

C -- Butler 27 pass from Hatfill (conversion failed)

V -- Tran 23 pass from Wilson (conversion failed)

V -- 16 pass from Smith (conversion good)

Individual Leaders

RUSHING -- V. Shirley 17-110, Grimm 1-37. C, Donsbach 8-67, Brant 13-57.

PASSING -- V, Wilson 5-9-54, Smith 3-4-31. C, Hatfill 12-18-212.

RECEIVING -- V, Thomas 1-25, Tran 2-23, Grimm 1-12, Pruitt 1-11. C, Butler 5-90, Gerhardt 2-53, Flier 2-44, Wolke 2-16.

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND 34, SANGAMON VALLEY 15

Arthur;14;14;6;0 -- 34

Sangamon Valley;7;0;0;8 -- 15

Scoring Summary

S -- Altig 11 run (Rutherford kick)

A -- Mercer 2 run (Likens kick)

A -- Fifer 9 run (Likens kick)

A -- Day 31 fumble return (Likens kick)

A -- Fifer 10 run (Likens kick)

A -- Fifer 8 run (Likens kick)

S -- Campbell 18 run (pass good)

Individual Leaders

RUSHING -- S, Campbell 8-63, Steele 6-26.

PASSING -- S, Pickrell 9-5-63.

RECEIVING -- S, Fleck 1-19, Campbell 2-28.

ST. TERESA 63, CENTRAL A&M 27

St. Teresa;21;14;14;14 -- 63

Central A&M;7;20;0;0 -- 27

Scoring Summary

S -- Wright 5 run (Herrera kick)

C -- McCoy 7 run (Robertson kick)

S -- Wright 85 run (Herrera kick)

S -- Phillips 18 pass from Hogan (Herrera kick)

C -- Hutchins 45 pass from Heaton (Robertson kick)

S -- Wright 10 run (Herrera kick)

C -- Hutchins 14 pass from Heaton (Robertson kick)

S -- Wright 2 run (Herrera kick)

C -- Paradee 20 pass from Heaton (PAT failed)

S -- Wright 39 run (Herrera kick)

S -- Wright 23 pass from Hogan (Herrera kick)

S -- Wright 84 run (Herrera kick)

S -- Cook 14 run (Herrera kick)

Individual Leaders

RUSHING -- S, Wright 24-353, Hogan 10-113, Cook 3-17, Cherry 2-16, Staab 2-14, Justice 1-14. C, McCoy 11-37, Ohl 4-12.

PASSING -- S, Hogan 6-10-86. C, Heaton 21-31-276, Paradee 1-1-31.

RECEIVING -- S, Wright 2-44, Phillips 2-22, Velchek 1-14. C, Paradee 9-108, Hutchins 6-101, Burgener 4-46, Fenton 2-21, Heaton 1-31.

State Scores

Abingdon 54, South Fulton Coop 12

Alden-Hebron 32, Rockford Christian Life 26

Aledo (Mercer County) 28, Cambridge-Ridgewood Coop 8

Aledo (Mercer County) 28, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 8

Andrew 15, Lockport 7

Anna-Jonesboro 28, Carterville 14

Antioch 42, Grant 7

Arcola 35, Cerro Gordo-Bement Coop 6

Argenta-Oreana 44, Decatur Lutheran (LSA) 8

Argenta-Oreana 44, Decatur Lutheran/Decatur Christian Co-op 8

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 34, Sangamon Valley/Tri-City Co-op 15

Athens 27, Auburn 7

Athens-Greenview Coop 27, Auburn 7

Aurora (West Aurora) 27, Bartlett 12

Bartonville (Limestone) 18, East Peoria 13

Batavia 41, Wheaton Warrenville South 20

Beardstown 42, Camp Point Central 24

Belleville East 28, O'Fallon 21

Belleville West 52, Granite City 7

Bethalto Civic Memorial 20, Waterloo 7

Bismarck-Henning 40, Westville 18

Bolingbrook 35, Bradley-Bourbonnais 13

Breese Mater Dei 33, Breese Central 7

Brother Rice 20, Providence 0

Bureau Valley 49, Riverdale 14

Byron 62, North Boone 21

Cahokia 28, Carbondale 7

Carlinville 42, Roxana 12

Carmel 28, St. Viator 14

Carrollton 40, Winchester (West Central) 0

Casey-Westfield 40, Robinson 0

Centralia 33, Belleville (Althoff Catholic) 14

Champaign Central 28, Richwoods 17

Chatham Glenwood 42, Jacksonville 3

Chester 28, Johnston City 20

Chicago (Clark) 28, Schurz 22, 2OT

Chicago (Marine Military Academy) 22, Senn 12

Chicago (Urban Prep Charter/West) 34, Foreman 14

Chicago Ag Science 20, Julian 6

Chicago Mt. Carmel 28, Marmion 7

Clifton Central 42, Seneca 14

Coal City 19, Plano 14

Collins Academy 22, Amundsen 8

Columbia 47, Carlyle 0

Conant 21, Barrington 12

Crete-Monee 22, Rich East 14

Crystal Lake Central 48, Hampshire 14

Crystal Lake South 48, Huntley 7

Cumberland 48, Villa Grove-Heritage Coop 20

Dakota 36, Durand/Pecatonica 0

Danville 19, Thornwood 0

De La Salle 34, Fenwick 7

Decatur MacArthur 38, Springfield Southeast 32

Decatur St. Teresa 63, Moweaqua Central A&M 27

Deer Creek-Mackinaw 33, Heyworth 20

Deerfield 54, Maine East 7

Dixon 36, Mendota 7

Downers South 29, Addison Trail 26

Downs Tri-Valley 27, LeRoy 0

DuQuoin 54, Pinckneyville 6

Dwight-Gardner South Wilmington Coop 23, Watseka (coop) 6

East Alton-Wood River 60, Dupo 12

East Dubuque 27, Amboy-LaMoille 21

Edwards County 12, Vienna-Goreville 0

Edwardsville 35, Alton 12

Effingham 54, Macomb 19

Elgin 28, West Chicago 27, OT

Elmwood Park 28, Bensenville (Fenton) 19

Elmwood-Brimfield 52, West Prairie-Bushnell-Prairie Coop 12

Eureka 49, Colfax Ridgeview 14

Evergreen Park 15, Oak Lawn Community 14, OT

Fairbury Prairie Central 48, Illinois Valley Central 14

Fairfield 40, Carmi White County 12

Farmington 60, Havana-Midwest Central Coop 14

Farmington Central 60, Havana-Midwest Central Coop 14

Fieldcrest 61, Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 8

Fithian Oakwood 57, Gilman Iroquois West 8

Flora 26, Lawrenceville 8

Forreston 62, Freeport (Aquin) 33

Freeburg 42, Red Bud 21

Freeport 23, Rockford Jefferson 16

Fremd 35, Palatine 14

Fulton 14, Morrison 12

Galena 10, West Carroll 0

Genoa (Genoa-Kingston) 21, Rockford Lutheran 6

Georgetown-Ridge Farm 40, Hoopeston/Armstrong/Schlarman Co-op 20

Gibson City-Melvin-Sibley 56, Fisher 0

Gillespie 20, Hillsboro 12

Glenbard South 35, Larkin 34

Glenbrook South 41, Niles North 0

Grayslake Central 41, Round Lake 6

Grayslake North 19, North Chicago 6

Greenville 63, Litchfield 8

Gurnee Warren 24, Lake Forest 10

Hall 48, St. Bede 21

Harrisburg 40, Massac County 29

Harrisburg 40, Massac County/Joppa-Maple Grove Co-op 29

Harvard 13, Rockford Christian 12

Harvey Thornton 29, Sandburg 14

Herrin 37, Murphysboro 35

Hersey 55, Prospect 29

Highland 44, Triad 14

Highland Park 42, Vernon Hills 32

Hillcrest 27, Lemont 7

Hoffman Estates 14, Schaumburg 0

Homewood-Flossmoor 28, Lincoln Way West 14

Hononegah 30, Belvidere North 14

Hope Academy 27, St. Laurence 26

IC Catholic 44, Aurora Christian 0

Johnsburg 51, Woodstock 17

Joliet West 31, Romeoville 0

Kaneland 21, DeKalb 20

Kankakee (McNamara) 51, St. Francis 20

Kenwood 46, Chicago (Back of the Yards) 6

Kewanee 19, Erie-Prophetstown 14

Kirkland Hiawatha 48, Mooseheart 15

Knoxville 46, Lewistown 12

Lake Zurich 23, Stevenson 20, OT

Lanark Eastland 20, Lena-Winslow 14

Leo 30, Westchester St. Joseph 18

Libertyville 49, Waukegan 6

Lincoln-Way East 38, Lincoln Way Central 0

Lisle 14, Herscher 3

Loyola 21, St. Ignatius 14, OT

Macon Meridian 27, Sullivan-Okaw Valley/Bethany Coop 14

Maine South 21, Evanston Township 13

Maine West 46, Glenbrook North 13

Marengo 14, Richmond-Burton 13

Marion 56, Mount Vernon 14

Marist 42, Joliet Catholic 6

Maroa-Forsyth 49, Pleasant Plains 7

Mascoutah 28, Jerseyville Jersey 21

Mattoon 31, Mahomet-Seymour 28

Metamora 35, Dunlap 14

Metro-East Lutheran 41, Union City, Tenn. 12

Mid-County Coop 35, Monmouth United 6

Milford/Cissna Park Co-op 64, Champaign Judah Christian 24

Minooka 31, Plainfield North 27

Moline 56, East Moline United 0

Monmouth-Roseville 56, Sherrard 28

Monroe City, Mo. 52, Hamilton (West Hancock) 0

Monticello 56, Bloomington Central Catholic 8

Montini 29, St. Rita 13

Morris 49, Ottawa 7

Mt. Carmel 61, Washington, Ind. 20

Mt. Zion 23, Charleston 6

Naperville Central 56, Metea Valley 13

Naperville Neuqua Valley 38, Algonquin (Jacobs) 21

Nashville 56, Sparta 6

Nazareth 45, Lisle (Benet Academy) 7

New Trier 52, Niles West 0

Niles Notre Dame 45, Woodstock Marian 6

Normal Community 48, Peoria Manual 14

Normal University 41, Springfield Lanphier 12

Normal West 33, Peoria (H.S.) 32

Oak Lawn Richards 50, Shepard 13

Oak Park River Forest 41, Proviso West 12

Oblong 41, Martinsville 20

Olney (Richland County) 50, Marshall 14

Orion 28, Princeton 7

Oswego 49, Plainfield East 0

Oswego East 29, Plainfield South 0

Pana 41, Staunton 13

Paris 63, Blue Ridge 0

Paxton-Buckley-Loda 49, Momence 7

Payton 62, Steinmetz 7

Pekin 55, Canton 14

Peotone 19, Wilmington 14

Phillips 49, Morgan Park 0

Polo 28, Warren 14

Pontiac 42, St. Joseph-Ogden 20

Porta-Ashland-Chandlerville Central 54, Riverton 0

Prairie Ridge 63, McHenry 21

Princeville 42, Annawan/Wethersfield (FB Coop) 6

Quincy 57, Galesburg 34

Quincy Notre Dame 49, Westmont 0

Red Hill 30, Newton 6

Reed-Custer 48, Manteno 28

Rich Central 35, Kankakee 8

Ridgewood 36, Chicago Christian 27

Rochelle 55, LaSalle-Peru 33

Rock Island 48, Rock Island Alleman 27

Rockford Auburn 41, Belvidere 21

Rockford Boylan 24, Machesney Park Harlem 21

Rockford East 19, Rockford Guilford 6

Rolling Meadows 42, Elk Grove 20

Rushville-Industry 41, Peoria Heights-Quest Charter Coop 7

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 45, Rochester 6

Salem 28, Trenton Wesclin 25

Sesser-Valier-Waltonville 38, Christopher-Ziegler-Royalton 15

Sidell (Jamaica)-Salt Fork 42, Catlin (Salt Fork) 13

Simeon 48, Perspectives Co-op 13

South Beloit 26, Ashton-Franklin Center 14

South Fork/Edinburg/Morrisonville Co-op def. Bunker Hill, forfeit

Springfield 64, Eisenhower 28

St. Charles East 56, Geneva 20

St. Charles North 28, Lake Park 8

St. Patrick 35, Marian Catholic (Chicago Heights) 14

Stagg 46, Thornridge 6

Stark County 28, Biggsville West Central 24

Sterling 43, Geneseo 7

Sterling Newman 42, Rockridge 0

Stillman Valley 29, Oregon 7

Stockton 22, River Ridge/Scales Mound 14

Streamwood 22, Aurora (East) 20

Streator 36, Sandwich 35, OT

Sycamore 28, Yorkville 27, OT

Taft 27, Chicago (Solorio Academy) 0

Taylorville 43, Lincoln 26

Thornton Fractional North 10, Tinley Park 3

Thornton Fractional South 28, Bremen 15

Tremont 13, El Paso-Gridley 6

Tuscola 20, Clinton 11

Unity-Payson 17, Mt. Sterling (Brown County) 14

Vandalia 48, Piasa Southwestern 14

Warrensburg-Latham 42, Shelbyville 14

Washington 55, Morton 27

Waubonsie Valley 31, Naperville North 24

Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 50, Pittsfield-Griggsville-Perry 7

Wheaton Academy 41, DePaul College Prep 0

Wheaton North 23, Glenbard North 21

Wheeling 14, Buffalo Grove 10

Williamsville 41, North-Mac 21

Willowbrook 20, Hinsdale South 10

Winnebago 51, Rock Falls 37

Woodstock North 24, Burlington Central 14

Zion Benton 36, Mundelein 9

VOLLEYBALL

DELAND-WELDON def. URBANA UNIVERSITY HIGH 25-5, 25-7

At DeLand

For DeLand-Weldon, kills: Haley Reynolds 10, Raeanne Allen 10, Tori Billingsley 2, Emilee Fenton 2, aces: Reynolds 7, Chloe Becker 5, Peyton Lappin 4, blocks: Allen 4, Fenton, assists: Chloe Melvin 23, digs: Lappin 9, Reynolds 6, Elizabeth Trimble 3.

(DeLand-Weldon -- 10-10.)

CLAY CITY def. DIETERICH 25-14, 25-18

At Clay City

For Dieterich, kills: Allie Poe, Gabi Hardiek, Alexis Lucy, Emily Bloemer, Jenny Robards, Lexi Russell, aces: Poe, Hardiek, assists: Bloemer 2, Robards 2, Poe, digs: Bloemer 3, Russell 3, Molly Niemerg 2, Robards 2.

Clay City JV won 25-20, 25-18.

BOYS SOCCER

ST. TERESA 1, ROCHESTER 1

At Chatham Glenwood Tournament

St. Teresa goal: Edgar Onate, assist: Giovanni Fuentes. Goalie Colton Moore had 7 saves.

Rochester goal: Corbin Johnson. Goalie Riley Beal had 1 save.

(St. Teresa -- 11-0-3, next: Saturday vs. Morton at Chatham Glenwood Tournament.)

BASEBALL

SOUTH CENTRAL 12, NEOGA 1

South Central;300;023;4 -- 12;12;2

Neoga;100;000;0 -- 1;2;2

W -- Lotz, 7 IP, 0 ER, 2 H, 10 K, 2 BB. L -- Moore, 5 IP, 4 ER, 8 H, 1 K, 2 BB.

South Central: Brandt 2-4, 2B, RBI, VanScyoc 2-3, 2B, 2 RBIs. Lotz 2-3, RBI. Patten 2-3, RBI.

TEUTOPOLIS 8, EFFINGHAM ST. ANTHONY 2

St. Anthony;010;000;1 -- 2;4;3

Teutopolis;010;016;x -- 8;6;0

W-- Hardiek (2-0), 5.1 IP, 3 H, 1 ER, 8 K, 5 BB. L -- Guy (2-1), 5.1 IP, 3 H, 1 ER, 9 K, 2 BB.

Teutopolis: Ungrund 2-3, 2 RBIs, R. Hemmen 1-4, 2 RBIs. Schwerdt 1-4, RBI.

St. Anthony: Fearday 1-3, RBI. Wall 1-4, R. Hoene 1-2, 3B, RBI.

(Teutopolis -- 15-2, next: Saturday at Teutopolis tournament. Effingham St. Anthony -- 12-2, next: Saturday at Teutopolis tournament.)

NORTH CLAY 3, WINDSOR/STEWARDSON-STRASBURG 2

North Clay;010;001;1 -- 3;9;0

Windsor/Stewardson-Strasburg;000;200;0 -- 2;5;3

W -- Repking 3 IP, 2 H, 0 ER, 1 K, 2 BB. L -- Wernsing 6.2 IP, 9 H, 1 ER, 10 K, 1 BB.

North Clay: Jones 3-4, RBI. Fleener 2-4.

Windsor/Stewardson-Strasburg: Greuel 1-2, 2B. Kinkelaar 1-3, RBI. Kasey 1-3, RBI.

BOYS GOLF

10th ANNUAL STAN ADKINS TROJAN FALL CLASSIC TOURNAMENT

At Charleston Country Club

Team Scores

1. Charleston Varsity 307, 2. Sullivan 327, 3. Lawrenceville 330, 4. Rantoul/Paxton-Buckley-Loda 338, 5. Mattoon 339, 6. Champaign Central 341, 7. Charleston JV 348, 8. Paris 351, 9. Champaign Centennial 356, T10. Mount Zion 389, T10. Effingham 389, 12. Olney Richland County 385, 13. Monticello 392, 14. Bloomington 434, 15. Danville 487, 16. Urbana University High NTS.

Top Individual Scores

1. Caden Ellis (S) 70, 2. Tanner Romine (MA) 73, 3. Blake Wolfe (CH V) 75, 4. D.J. Nelson (UUH) 76, 5. Justin McCoy (CCentral) 77.

Other Charleston varsity results: Preston Smith 77, Robert Rardin 77, Ben Lanman 78, Zach Will 78, Kegan Gowin 79.

Charleston JV results: Pierson Smith 83, Jackson Becker 88, Jonah Becker 88, Taylor Drake 89, Josh Will 91.

Other Mattoon results: Colton Romine 85, Meade Johnson 87, Caleb Coleman 94, Perry Curtis 95, Josh Ramage 98.

Other Sullivan score: Leighton Burcham 80, Leyton Ellis 88, Aiden Short 89, Drew Rogers 91.

Effingham scores: Aiden Beck 90, Tate Niebrugge 98, Austin Waldhoff 99, Colby Heaton 102, Ryker Schneider 103.

Mount Zion: Jack Lebo 93, Jack Driscoll 97, Cameron Betterton 97, Kendall Reed 102, Griffin Wagers 103.

GIRLS GOLF

EFFINGHAM ST. ANTHONY 162, EFFINGHAM 171, CHARLESTON 188, TEUTOPOLIS 189

At Cardinal Golf Course, Effingham

Top Individuals

1. Claire McHugh (ESA) 39, 2. Macy Ludwig (ESA) 40, Morgan Schuette (ESA) 40, Ava Boehm (EFF) 40, 5. Kennedy Collier (EFF) 42, Averie Bushue (TEU) 42.

Charleston results: Paige Chappell 46, Hannah Harpster 47, Shekinah Moore 47, Taryn Pearson 48, Rileigh Babbs 53.

Other Teutopolis results: Maddie Hoene 47, Mattie Thoele 48, Allie Niebrugge 52, Maggie Koester 54.

Other Effingham St. Anthony results: Ava Wegman 43, Jessica Coffin 43.

Other Effingham results: Keira Hirtzel 44, Abbi Burgess 45, Morgan Krouse 48, Anna Sigg 48.

GIRLS TENNIS

LINCOLN 6, SHELBYVILLE 3

At Lincoln

Singles

1. Maddie Smothers (S) def. Maddie Tanner 6-3, 6-1.

2. Maggie Hanger (L) def. Layla Gill 6-7 (4-7), 6-1, 10-8.

3. Bailee Pineda (L) def. Hannah Hicks 6-0, 7-6 (7-2).

4. Madi Koehler (L) def. Nicole Owens 6-0, 6-0.

5. Brooke Montcalm (L) def. Alana Geer 6-1, 6-2.

6. Cyra Miller (S) def. Kendall Nelson 4-6, 6-3, 10-6.

Doubles

1. Smothers/Hicks (S) def. Tanner/Koehler 7-6 (7-5).

2. Hanger/Montcalm (L) def. Owens/Geer 8-4.

3. Pineda/Nelson (L) def. Miller/Gill 8-4.

From Thursday

VOLLEYBALL

FARMER CITY BLUE RIDGE def. BEMENT 25-9, 25-6

At Farmer City

For Bement, kills: Madison Price 4, Ellie Shonkwiler, aces: Shelby Strack, blocks: Price 4, Strack, Addie Fritz, assists: Tatum Auth 5, digs: Strack 8, Brittani Dalton 7, Shonkwiler 4.

Blue Ridge JV won 25-17, 25-21.

(Bement -- 2-12.)

ROBINSON def. MARSHALL 25-20, 25-23

At Marshall

For Robinson, kills: Lauren Weber 8, Maddison Fisher 6, Sydni Bailey 3, aces: Bailey 4, Kenzie Wisdom 3, Brynna Hale, blocks: Weber 3, Amber Hillard, Fisher, assists: Gracie Shidler 15, Weber 3, digs: Hillard 13, Bailey 11, Jaedyn Johnson 10.

ST. ELMO/BROWNSTOWN def. NEOGA 10-25, 25-14, 25-14

At Neoga

For St. Elmo, kills: Marlee Nolen 7, Teagan Christensen 6, Macy Cripe 4, Vayda Smith 4, aces: Cripe 5, Nolen 2, Kayla Curry, Emma Gathe, Katelyn Maxey, Natalie Oberlink, blocks: Christensen 2, Curry 2, Oberlink 2, assists: Curry 11, Nolen 7, digs: Cripe 10, Maxey 7, Smith 6.

For Neoga: kills: Mary Hill 13, Lydia Gentry 4, blocks: Hill 3, Gentry, assists: Aly Easton 15, Liz Titus 4, digs: Olivia Titus 13, Hill 11, Sydney Fearday 7.

LOUISVILLE NORTH CLAY def. SOUTH CENTRAL 25-19, 25-23

At Louisville

For South Central, kills: Kelsey Landreth 5, Halle Smith 4, Mackenzie Potter 2, aces: Potter 2, Lauren Lutz, Katie Shumate, Alexis Roberts, blocks: Landreth, assists: Lutz 5, Madyson Magnus 4, Deidre Hall, digs: Smith 4, Magnus 2, Mady Kollmon 2.

North Clay JV won 25-13, 25-22.

(South Central -- 4-13, next: Saturday at Herrin Tournament.)

COWDEN-HERRICK/BEECHER CITY def. MULBERRY GROVE 25-18, 25-23

At Mulberry Grove

For Cowden-Herrick, kills: Allie Stell 8, Lauren Wojcik 5, Zaryah Smith 2, aces: Wojcik 4, Stell 3, Paeton Underwood, Katlyn Johnson, Alayna Thompson, blocks: Wojcik, Stell, assists: Underwood 7, Johnson 6, digs: Jacque Witteborg 12, Underwood 10.

Cowden-Herrick JV won 25-15, 25-12.

(Cowden-Herrick/Beecher City -- 8-7, next: Monday vs. South Central.)

ALBION EDWARDS COUNTY def. OLNEY RICHLAND COUNTY 25-15, 26-24

At Albion

For Olney, kills: Logan Shan 4, Paige Troyer 4, Madison Mowrer 3, Brittany Black 3, blocks: Black 2, Mowrer 2, Shan, Taylor Ferguson, assists: Allison Harness 7, Raegan Hires 6, Troyer 2, digs: Emi Rose 10, Hires 6, Colleen Inyart 5.

Edwards County JV won 25-13, 25-15.

BOYS SOCCER

ROSAMOND FIRST BAPTIST CHRISTIAN ACADEMY 4, MERIDIAN 2

At Macon

Meridian goals: Evan Dawson 2, assist: Riley Day. Goalie Ian Young had 14 saves.

(Meridian -- 7-5-1, next: Monday at Springfield Calvary.)

LINCOLN 3, EFFINGHAM 1

At Effingham

Effingham goal: Tucker Moeller. Goalie Ethan Boggs had 5 saves.

BASEBALL

MULBERRY GROVE 3, COWDEN-HERRICK/BEECHER CITY 2

Cowden-Herrick;010;000;1 — 2;6;2

Mulberry Grove;000;012;X — 3;8;0

W — Swain, 6.2 IP, 6 H, 2 ER, 7 K, 4 BB. L — Buzzard, 6 IP, 8 H, 0 ER, 6 K, 1 BB.

Cowden-Herrick: Radloff 1-1, 2B, RBI.

BROWNSTOWN/ST. ELMO 16, RAMSEY 15

At Egyptian Illini Tournament, Vandalia

Ramsey;000;0(10)2;3 -- 15;7;4

Brownstown;430;612;X -- 16;15;2

W -- Philpot, 4 IP, 5 R, 1 H, 7 K, 4 BB. L -- Masset, 2 IP, 7 R, 6 H, 4 K, 2 BB.

Brownstown: Pruett 2-3, 2B, RBI. Rosborough 3-4, 2B, 4 RBI. Goldsborough 3-4. McWhorter 2-5,2 B, 2 RBIs.

(Brownstown/St. Elmo -- 6-7, next: Monday vs. Bluford Webber.)

BOYS GOLF

ALTAMONT 178, RAMSEY 196

At Ramsey State Park Golf Course

Top Individuals

1. Grant Schmidt (A) 41, 2. Tyler Stonecipher (A) 43, 3. Hadley Seaton (R) 44, T4. Kevin Hall (A) 46, T4. Marc Grigoroff (R) 46.

Other Altamont result: Addie Smith 48.

Altamont girls results: Isabella Hosick 57, Megan Williams 63.

Other Ramsey results: Dallas Sneddon 48, Hayden Seaton 58, Matt Lay 61.

Ramsey girls results: Kourtney Janssen 48, Cecelia Ritter 48, Samantha Stokes 50, Kianna Shouse 51, Brooke Benhoff 58.

GIRLS GOLF

TEUTOPOLIS 191, SALEM 207

At Salem

Teutopolis results: Allie Niebrugge 42, Maddie Hoene 47, Averie Bushue 48, Mattie Thoele 54, Maggie Koester 59.

CROSS COUNTRY

MATTOON INVITE

At Mattoon

Girls Results

Team Scores

1. Teutopolis 74, 2. Olney Richland County 83, 3. Mount Zion 87, 4. Mattoon 88, 5. Newton 119, 6. Effingham 144, 7. Effingham St. Anthony 174, 8. Charleston 198, 9. Cumberland 211, 10. Paris 248, 11. Taylorville 272, Casey-Westfield (NTS), MacArthur (NTS), Marshall (NTS), Robinson (NTS).

Top Individuals

1. Cameron Hough (ORC) 20:04.91, 2. Morgan Mette (TEU) 20:22.81, 3. Abby Stone (NEW) 20:32.01, 4. Jessica Runde (TEU) 20;46.11, 5. Sarah Carr (ESA) 20:48.36.

Other Teutopolis results: Kaitlyn Schumacher 21:59.51, Rebecca Habing 23:23.94, Abby Bloemer 24:08.3.

Other Olney results: Hope Laughlin 21:57.57, Danni Murphy 22:23.44, Tristen Payne 23:28.54, Anna Blank 23:59.41.

Mount Zion results: Emma Mallory 21:42.27, Taylor Fox 21:46.15, Lucy Griffith 21:46.39, Kaelyn Mackling 22:52.07, Celeste Wolf 24:33.69.

Other Newton results: Josie Grunloh 22:19.84, Rylea Borgic 23:46.59, Cora Buerster 24:19.13, Brooklyn Herman 25:27.78.

Effingham results: Miranda Fox 21:02.25, Kiley Weaver 22:39.98, Daelyn Dunston 23:33.6, Madison Tolford 25:28.71, Nicole Schniederjon 26:28.46.

Other St. Anthony results: Riley Guy 23:55.3, Jessica Wilson 25:34.27, Kaitlyn Zeller 25:54.41, Audrey Niebrugge 26:01.34.

Charleston results: Gracie Spoonhour 22:59.37, Lilly Long 24:08.24, Sophie Kattenbracker 25:16.33, Anna Sipes 26:02.46, Aftyn Oliver 26:55.28.

Cumberland results: Jasmyn Dittamore 21:05.48, Eve Brown 24:57.78, Leah Brown 25:58.6, Victoria Ault 25:59.1, Olivia Prumer 30:05.65.

Taylorville results: Alerina Letniku 22:57.72, Kimberly Howard 25:50.07, Natalie Howard 29:17.8, Claire Althoff 30:31.08, Meredith Thomas 34:11.51.

Casey results: Payton Ross 24:24.62, Britney Wright 25:34.06. MacArthur results: Claire Peters 23:06.34, Audrey Smith-Phillips 23:19.48.

Robinson results: Kady Kamp 24:22.70, Julia Gallion 27:18.82, Kaitlyn Stephens 33:22.28, Katie Amdahl 34:22.10.

Mattoon results: Quincy Collins 20:50.61, Kylie Haacke 21:08.67, Mickenze Schofield 22:03.86, Sage Owen 23:58.17, Chaselyn Himes 24:03.53.

Boys Results

Team Scores

1. Robinson 74, 2. Olney Richland County 82, 3. Mount Zion 152, 4. Cumberland 156, 5. Marshall 158, 6. Taylorville 159, 7. Charleston 161, 8. Effingham St. Anthony 180, 9. Rantoul 226, 10. Mattoon 264, 11. MacArthur 266, 12. Teutopolis 279, 13. Effingham 324, 14. Casey-Westfield 358, 15. Eisenhower 389, 16. Paris 439, Newton (NTS), Tri-County (NTS).

Top Individuals

1. Negus Bogard (ROB) 16:18.02, 2. Gavin Kirby (ORC) 16:32.02, 3. Austin Ames (CHAR) 16:37.92, 4. Chris Cherry (TAY) 16:46.64, 5. Cort Ross (CW) 16:56.97.

Other Robinson results: Maverick Wright 17:46.03, Wyatt Bonnell 17:59.65, Koty Amdahl 18:07.15, Parker Middleton 18:46.52.

Other Olney results: Braden Nicholson 17:19.07, Barak Berger 18:04.67, Keaton Hancock 18:23.52, Brooks Julian 18:46.44.

Mount Zion results: Carson Fenton 18:03.13, Max Klebe 18:06.83, Cade Baker 18:46.62, Zach Fenton 18:54.48, Byron Gallardo 19:19.0.

Cumberland results: Kort McClellan 17:27.35, Blake Sutherland 18:00.43, Rayce Zike 18:41.27, Logan Edwards 19:20.25, Michael Carpenter 19:30.13.

Other Taylorville results: Jase Bergschneider 18:14.83, Seth Sloan 18:45.17, John Heberling 19:13.83, Evan Morgan 19:37.61.

Other Charleston results: Josh Hoh 17:46.1, Finn O’Neal 18:26.53, Noah Oakley 19:09.57, Trenton King 20:37.62.

St. Anthony results: Brian Dust 18:00.52, Noah Tegeler 18:57.43, Kennan Walsh 18:57.83, Ty Wiedman 19:02.86, Drew Dust 19:19.00.

MacArthur results: Matt Case 18:05.42, Micha Reed 18:32.02, Steed Welford 19:19.87, Jonah Tolbert 20:58.35, Alex Peters 21:37.14.

Teutopolis results: Ethan Weidner 18:03.56, Brody Mette 19:39.93, Cole Probst 19:45.83, Kendall Tabbert 20:05.88, Benjamin Kitten 20:10.93.

Effingham results: Alfredo Lopez 18:20.73, Zeel Patel 19:51.45, Andrew Perry 19:52.93, Clayton Cramsey 20:30.87, Dane Seiler 21:49.61.

Other Casey results: Luke Anderson 19:26.45, Will Hosselton 21:45.74, Owen Littlejohn 23:2173, AJ Stepina 29:23.21.

Eisenhower results: Colin Brown 19:17.19, Victor Hernandez 19:40.33, Caleb McKinley 20:18.25, Bramm Cravens 23:58.26, Parker Lindsey 24:15.82.

Newton results: Nick Zwilling 18:27.01, Ben Meinhart 18:56.87, Bob Rauch 22:00.82.

Mattoon results: Sam Ferrar 18:44.81, John Meyer 19:17.63, Trevor Ames 19:29.62, Triston Grove 19:49.37, Mackinley Beadles 20:03.94.

Millikin

Volleyball

MILLIKIN def. WILLIAMS COLLEGE 25-11, 25-11, 25-20

For Millikin, kills: Emily Seegmiller 9, Peyton Jackson 8, Marissa McElroy 7, Gabrielle Coulthard 7, assists: Rose Syverson 30, Alyssa Vignos 4, Coulthard 2, aces: Syverson 3, Kelsey McAtee 3, Maddie Sielski 3, blocks: Seegmiller, Maddi Holland, digs: Vignos 9, McAtee 7, Sielski 5.

For Williams College, kills: Roxi Corbell 6, Erin Denham 4, Alex Newton 3, assists: Newton 14, aces: Natalie Albright, Allison Frison, Daiana Takashima, digs: Denham 4, Morgan Richman 4, Frison 3.

(Millikin -- 7-6.)

LOCAL

Golf

HICKORY POINT LADIES SUN & FUN

Low Net — 1. Paula Cordts, 2. Ardith Aldrich, 3. Sally Kistler.

Play of the Day — 1. Ann Rudolph, 2. Joan Smith/Betty Q. Smith, 3. Sharon Gholson.

Saturday's schedule

High school

VOLLEYBALL

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, Central A&M at Arcola Tournament, 8 a.m.

Arthur Okaw-Christian at Calumet Christian Invitational

Louisville North Clay at Patoka Tournament

LSA, MacArthur, Mattoon, Meridian, Sangamon Valley at Eisenhower Charlie Scanavino Tournament

South Central at Herrin Tournament

Tuscola at Paris Tournament

BOYS SOCCER

Charleston at Olney Richland County, 11 a.m.

Mattoon, St. Teresa at Chatham Glenwood Tournament

Newton at Salem, 10 a.m.

North Mac at Mount Pulaski, 10 a.m.

Pana at Effingham St. Anthony, 11 a.m.

BOYS GOLF

Little Okaw Valley Conference Tournament at Oblong, 8 a.m.

GIRLS TENNIS

Effingham St. Anthony at Champaign Centennial Doubles Invitational, 8 a.m.

Eisenhower at Rantoul Doubles Tournament, 9 a.m.

Mahomet-Seymour at Lincoln, 11 a.m.

Mount Vernon at Teutopolis, 9:30 a.m.

Olney Richland County, Vandalia at Centralia Invitational, 9 a.m.

CROSS COUNTRY

Altamont at Lawrenceville, 10 a.m.

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond at St. Joseph-Ogden Invitational, 9 a.m.

Millikin

Tennis vs ITA Tournament

Volleyball vs. Texas Lutheran University, 1 p.m.; vs. Trinity, 3:30 p.m.; at Holiday Inn Express Classic (Bloomington)

Men's soccer at North Central College, 5 p.m.

Football at Wheaton (WDZ 1050 AM), 6 p.m.

Women's soccer at North Central, 7 p.m.

Women's golf hosting Dechert Classic (Southside Country Club)

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments