{{featured_button_text}}
Nettles_Kenli 3.22.19.jpg

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond's Kenli Nettles finishes the Girls 60-meter hurdles on Friday during the Class 1A Illinois Top Times Indoor Track & Field Meet at Illinois Wesleyan. More photos at www.herald-review.com

AREA TRACK LEADERS

(Through Tuesday's meets)

GIRLS

100 meters

Faith Frye, C-W/M 12.75

Alexa Miller, A-L-A-H 12.79

Sharifa Hurtault, Charleston 12.89

Jenaya Carter, Mattoon 13.02

Esther Miller, Sullivan 13.30

200 meters

Kenli Nettles, A-L-A-H 25.58

Faith Frye, C-W/M 26.08

Alexa Miller, A-L-A-H 26.80

Sharifa Hurtault, Charleston 27.04

Kaylenn Hunt, Tri-County 27.15

400 meters

Summerlyn Smith, Mattoon :59.72

Kenli Nettles, A-L-A-H 59.94

Esther Miller, Sullivan 1:01.68

Mariah Ball, Mattoon 1:01.89

Faith Frye, Casey-Westfield 1:02.06

800 meters

Megan Garrett, Charleston 2:20.21

Gabrielle Spain, Shelbyville 2:24.52

Ailey Mitchell, Shelbyville 2:25.54

Kylie Haacke, Mattoon 2:27.67

Jasmyn Dittamore, Cumberland 2:28.05

1,600 meters

Ailey Mitchell, Shelbyville 5:17.17

Gabrielle Spain, Shelbyville 5:21.64

Megan Garrett, Charleston 5:30.66

Quincy Collings, Mattoon 5:33.68

Jasmyn Dittamore, Cumberland 5:36.2

3,200 meters

Ailey Mitchell, Shelbyville 10:57.66

Jasmyn Dittamore, Cumberland 12:07.38

Kylie Haacke, Mattoon 12:32.33

Grace Spoonhour, Charleston 12:32.87

Mkickenze Schofield, Mattoon 12:38.71

100-meter hurdles

Kenli Nettles, A-L-A-H 14.53

Macie Fleshner, Okaw Valley 17.40

Tanille Thompson, Mattoon 17.51

Trinity Wade, Shelbyville 18.02

Hailey Cook, Mattoon 18.64

300-meter hurdles

Kenli Nettles, A-L-A-H 44.08

Jenaya Carter, Mattoon 47.63

Faith Frye, Casey-Westfield 49.01

Lea Schemmer, Tri-County 50.28

Tanille Thompson, Mattoon 51.18

4x100-meter relay

Charleston 50.64

Mattoon 51.17

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 52.91

4x200-meter relay

Mattoon 1:46.70

Charleston 1:53.13

Tri-County 1:55.77

4x400-meter relay

Mattoon 4:07.08

Charleston 4:17.51

Sullivan 4:20.95

4x800-meter relay

Mattoon 9;55.21

Shelbyville 10:20.47

Cumberland 11:47.71

Long jump

Summerlyn Smith, Mattoon 17-7 1/4

Faith Frye, C-W/M 17-3 3/4

Alexa Miller, A-L-A-H 16-7

Sharifa Hurtault, Charleston 16-5

Kaylenn Hunt, Tri-Conty; 16-4

Triple jump

Summerlyn Smith, Mattoon 35-8

Esther Miller, Sullivan 35-6 3/4

Whitney Minor, Charleston 34-8 1/2

Kaylenn Hunt, Tri-County 34-6

Sarah Flight, Charleston 32-8 1/2

High jump

Kenli Nettles, A-L-A-H 5-6

Mariah Ball, Mattoon 5-5

Sarah Flight, Charleston 5-4

Kaylenn Hunt, Tri-County 5-4

Zoe Walton, Sullivan 5-4

Pole vault

Gabrielle Spain, Shelbyville 11-0

Kylie Stauder, Okaw Valley 10-0

Carson Beyers, Shelbyville 9-6

Katelyn Yaw, Cumberland 9-0

Karlie Stauder, Okaw Valley 8-6

Shot put

Olivia Durbin, Shelbyville 33-9

Alaya Bolin, Sullivan 33-5

Aryah Turner, Mattoon 32-4

Tyra Wingler, A-L-A-H 32-1

Ella Hopkins, Arcola 31-5

Discus

Tyra Wingler, A-L-A-H 120-4

Olivia Durbin, Shelbyville 117-11

Brooke Clark, A-L-A-H, 109-8

Jersey Binnion, Shelbyville, 95-9

Ally Elzy, Sullivan 95-9

BOYS

100 meters

Carter Gordon, Charleston 11.55

Andrew Capitosti, Mattoon 11.62

Dustin Bridges, WSS 11.56

Abe Baker, Mattoon 11.81

Finnian Davison, A-L-A-H 11.81

200 meters

Brett Baughman, Mattoon 23.56

Ramsey Hunt, Tri-County 23.57

Myles Gerhardt, Cumberland 23.95

Finnian Davison, A-L-A-H 24.32

CJ Eakle, Tri-County 24.57

400 meters

Myles Gerhardt, Cumberland 51.86

Zach Stout, Charleston 52.50

Blake Currey, C-W/M 52.91

Michael Hawkins, Tri-County 52.96

Josh Hoh, Charleston 53.62

800 meters

Austin Romine, A-L-A-H 2:02.00

Beau Edwards, Arcola 2:03.82

Josh Hoh, Charleston 2:04.86

Braden Cox, Neoga 2:06.23

Adam Day, A-L-A-H 2:07.83

1,600 meters

Beau Edwards, Arcola 4:34.27

Cort Ross, C-W/M 4:36.40

Layton Hall, A-L-A-H 4:38.91

Blake Sutherland, Cumberland 4:40.79

Austin Ames, Charleston 4:46.19

3,200 meters

Layton Hall, A-L-A-H 9:45.11

Cort Ross, C-W/M 9:50.14

Austin Ames, Charleston 10:03.74

Brayden Cox, Neoga 10:25.03

Kort McClellan, Cumberland 10:33.65

110-meter hurdles

Jaydon Noe, Mattoon 16.02

Dalton Hoadley, Shelbyville 16.82

Brodie Goss, Sullivan 16.95

Mitch Moran, Neoga 17.59

Brice Labaume, Cumberland 18.02

300-meter hurdles

Ramsey Hunt, Tri-County 42.00

Brodie Goss, Sullivan 42.30

Jaydon Noe, Mattoon 42.54

Jacob Weder, Mattoon 43.42

Colin Branson, C-W/M 43.72

4x100-meter relay

Arcola 44.98

Mattoon 45.17

Tri-County 45.73

4x200-meter relay

Mattoon 1:35.69

Arcola 1:35.80

Cumberland 1:39.57

4x400-meter relay

A-L-A-H 3:32.82

Mattoon 3:34.07

Cumberland 3:34.18

4x800-meter relay

Mattoon 8:44.12

Arcola 8:50.87

Shelbyville 9:01.51

High jump

Ramsey Hunt, Tri-County 6-3

CJ Eakle, Tri-County 6-0

Luke Spencer, Arcola 6-0

Beau Edwards, Arcola 5-10

Jacob Weder, Mattoon 5-10

Long jump

Ramsey Hunt, Tri-County 21-7 1/2

Leighton Burcham, Sullivan 20-5

Jorge Macias, Arcola 20-2 1/2

Dustin Bridges, WSS 20-1

Matt Hendrix, Charleston 19-11 1/4

Triple jump

Ramsey Hunt, Tri-County 44-9 1/2

Diego Perez, Arcola 41-4 3/4

Lucas Alvarez, Tri-County 39-2

Leighton Burcham, Sullivan 38-3 1/2

Jakai Johnson, Mattoon 37-10

Pole vault

Jadon Nuzzo, Sullivan 15-0

Dayton Black, Charleston 14-9

Jed Eaton, Mattoon 13-9

Michael Dietz, Neoga 12-3

Max Beyers, Shelbyville 12-0

Shot put

Payton Smith, Mattoon 51-4

Hugo Garza, Arcola 46-2

Spencer Barringer, Charleston 44-8 1/2

Keegan Rhodes, Mattoon 44-4

Spencer Barringer, Charleston 44-8 1/2

Discus

Payton Smith, Mattoon 175-0

Hugo Garza, Arcola 142-6

Dakota Spencer, Mattoon 139-6

Leo Wheeler, Tri-County 133-4

Nate Fouty, C-W/M 132-2

Note: Coaches can submit area leaders by 3 p.m. every Tuesday at mmonahan@jg-tc.com or fax 238-6886 or call 238-6854. 

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Contact Mike Monahan at (217) 238-6854.

0
0
0
0
0

Load comments