UPCOMING SCHEDULE

Monday, Jan. 14

BOYS BASKETBALL

Martinsville at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.

Litchfield Tournament

Mount Zion vs. Nokomis, 6 p.m.

Lebanon vs. Hillsboro, 6 p.m.

Taylorville JV vs. Litchfield, 7:30 p.m.

Pana vs. Roxana, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Bloomington Cornerstone Christian at Arthur Okaw-Christian, 6 p.m.

Champaign Centennial at Lincoln, 7:30 p.m.

Decatur Christian at Champaign Judah Christian, 6 p.m.

Kincaid South Fork at Meridian, 7:30 p.m.

Little Illini Conference Tournament at Newton

Little Okaw Valley Conference Tournament at Okaw Valley

Maroa-Forsyth at Petersburg PORTA, 7:30 p.m.

Mattoon at MacArthur, 7:30 p.m.

Mount Pulaski at Central A&M, 7:30 p.m.

National Trail Conference Tournament

Pana, Vandalia at Effingham Tournament

Shelbyville at Mulberry Grove, 7:30 p.m.

St. Joseph-Ogden at Monticello, 7 p.m.

Highland Tournament

Game 9: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 4 p.m.

Game 10: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 5:30 p.m.

Game 11: Winner Game 1 vs. WInner Game 2, 7 p.m.

Game 12: Winner Game 2 vs. Winner Game 4, 8:30 p.m.

Tuesday, Jan. 15

BOYS BASKETBALL

Arcola at Sangamon Valley, 6 p.m.

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond at Argenta-Oreana, 7:30 p.m.

Central A&M at Tuscola, 7:30 p.m.

Cerro Gordo-Bement at LSA, 7:15 p.m.

Clinton at St. Teresa, 7:30 p.m.

Cowden-Herrick/Beecher City at Altamont, 6 p.m.

Effingham St. Anthony at Breese Mater Dei, 6 p.m.

Lawrenceville at Robinson, 6:15 p.m.

MacArthur at Jacksonville, 7:30 p.m.

Maroa-Forsyth at Williamsville, 7:30 p.m.

Mattoon at Paris, 7:30 p.m.

Meridian at Sullivan, 6 p.m.

Neoga at South Central, 6 p.m.

Newton at Flora, 6:15 p.m.

Notre Dame de la Salle at Monticello, 7 p.m.

Oblong at Dieterich, 7:30 p.m.

Okaw Valley at Blue Ridge, 7:30 p.m.

Olney Richland County at Casey-Westfield, 6:15 p.m.

St. Elmo/Brownstown at Cumberland, 6:15 p.m.

Windsor/Stewardson-Strasburg at Louisville North Clay, 6:15 p.m.

Litchfield Tournament

Hillsboro vs. Metro East Lutheran, 6 p.m.

Roxana vs. Taylorville, 6 p.m.

Litchfield vs. Greenville, 7:30 p.m.

Bethalto Civic Memorial vs. Nokomis, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Little Illini Conference Tournament at Newton

Little Okaw Valley Conference Tournament at Okaw Valley

Mount Zion at Eisenhower, 7:30 p.m.

Pana, Vandalia at Effingham Tournament

Sandoval at Ramsey, 7:30 p.m.

Highland Tournament

Game 13: Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 4 p.m.

Game 14: Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 5:30 p.m.

Game 15: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m.

Game 16: Winner Game 7 vs. WInner Game 8, 8:30 p.m.

WRESTLING

Lincoln, Mount Zion, Taylorville at Charleston, 6 p.m.

Wednesday, Jan. 16

BOYS BASKETBALL

Effingham at Salem Tournament

GIRLS BASKETBALL

Champaign St. Thomas More at Charleston, 7:30 p.m.

Little Illini Conference Tournament at Newton

Little Okaw Valley Conference Tournament at Okaw Valley

Mount Zion at St. Teresa, 7:30 p.m.

National Trail Conference Tournament

Pana, Vandalia at Effingham Tournament

Highland Tournament

Game 17: Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 5 p.m.

Game 18: Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 6:30 p.m.

Game 19: Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 8 p.m.

Thursday, Jan. 17

BOYS BASKETBALL

Effingham at Salem Tournament

Litchfield Tournament

2nd Place Pool A vs. 2nd Place Pool D, 6 p.m.

3rd Place Pool A vs. 3rd Place Pool D, 6 p.m.

2nd Place Pool B vs. 2nd Place Pool C, 7:30 p.m.

3rd Place Pool B vs. 3rd Place Pool C, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Central A&M at Sullivan, 7:30 p.m.

Clinton at Shelbyville, 7:30 p.m.

Decatur Christian at Arthur Okaw-Christian, 6 p.m.

Eisenhower at Chatham Glenwood, 7:30 p.m.

Little Illini Conference Tournament at Newton

Little Okaw Valley Conference Tournament at Okaw Valley

Monticello at Maroa-Forsyth, 7:30 p.m.

Mount Pulaski at Illini Bluffs, 7:30 p.m.

National Trail Conference Tournament

Pana, Vandalia at Effingham Tournament

Springfield at MacArthur, 7:30 p.m.

St. Teresa at Tuscola, 7:30 p.m.

Urbana at Mattoon, 7:30 p.m.

Warrensburg-Latham at Meridian, 7:30 p.m.

Highland Tournament

Game 20: Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 5 p.m.

Game 21: Loser Game 15 vs. Loser Game 16: 6:30 p.m.

Game 22: Winner Game 16 vs. WInner Game 16, 8 p.m.

WRESTLING

El Paso-Gridley at Clinton, 6 p.m.

Friday Jan. 18

BOYS BASKETBALL

Altamont at Patoka, 6:15 p.m.

Arthur Okaw Christian at Dayspring Classic (Lake Zurich)

Casey-Westfield at LIC Tournament (Flora)

Chatham Glenwood at Eisenhower, 7:30 p.m.

Cowden-Herrick/Beecher City at South Central, 6:15 p.m.

Crab Orchard at Vandalia, 6 p.m.

Effingham at Salem Tournament

Louisville North Clay at Oblong, 6:15 p.m.

Maroa-Forsyth at Auburn, 7:30 p.m.

Mattoon at Tolono Unity, 7:30 p.m.

Mount Pulaski at Delavan, 7:30 p.m.

Prairie Central at Monticello, 7 p.m.

Ramsey at Neoga, 6 p.m.

Rochester at MacArthur, 7:30 p.m.

Shelbyville at Meridian, 6 p.m.

St. Elmo/Brownstown at Mulberry Grove, 6:15 p.m.

St. Teresa at Central A&M, 7:30 p.m.

Windsor/Stewardson-Strasburg at Effingham St. Anthony, 6 p.m.

Litchfield Tournament

Loser 3rd Place Pool A/D Game vs. Loser 3rd Place Pool B/C game, 6 p.m. (11th Place)

1st Place Pool A vs. 1st Place Pool D, 6 p.m.

1st Place Pool B vs. 1st Place Pool C, 7:30 p.m.

Winner 3rd Place Pool A/D Game vs. Winner 3rd Place Pool B/C game, 7:30 p.m. (9th Place)

GIRLS BASKETBALL

Normal Calvary Christian at Arthur Okaw-Christian, 6 p.m.

Pana, Vandalia at Effingham Tournament

WRESTLING

Clinton at Orion Tournament, 6 p.m.

Eisenhower at MacArthur, 6 p.m.

Lincoln at Fairbury Prairie Central, 6 p.m.

Saturday, Jan. 19

BOYS BASKETBALL

Arcola, Argenta-Oreana, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, Cerro Gordo-Bement, Cumberland, LSA at LOVC Tournament

Arthur Okaw Christian at Dayspring Classic (Lake Zurich)

Casey-Westfield at LIC Tournament (Flora)

Effingham at Salem Tournament

Lincoln at Washington, 7:30 p.m.

Monticello at Meridian, 6 p.m.

New Berlin at Warrensburg-Latham, 6 p.m.

Litchfield Tournament

Loser 2nd Place Pool A/D game vs. Loser 2nd Place Pool B/C game, 2:30 p.m. (7th Place)

Winner 2nd Place Pool A/D game vs. Winner 2nd Place Pool B/C game, 4 p.m. (5th Place)

Loser 1st Place Pool A/D game vs. Loser 1st Place Pool B/C game, 5:30 p.m. (3rd Place)

Winner 1st Place Pool A/D game vs. Winner 1st Place Pool B/C game, 7 p.m. (Championship)

GIRLS BASKETBALL

Central Illinois Conference Tournament at St. Teresa

Chillicothe Illinois Valley Central at Monticello, 11:30 a.m.

Little Okaw Valley Conference Championship at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, 4 p.m.

MacArthur at Eisenhower, 12:30 p.m.

Maroa-Forsyth at Mount Pulaski, 12:30 p.m.

National Trail Conference Tournament

Nokomis at Carrollton Tournament

Pana, Vandalia at Effingham Tournament

Highland Tournament

Game 23: Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 10 a.m.

Game 24: Winner Game 20 vs. Winner Game 21: 11:30 a.m. (Fifth-Place Game)

Game 25: Loser Game 19 vs. Loser Game 22, 1 p.m. (Third-Place Game)

Game 26: Winner Game 19 vs. Winner Game 22, 2:30 p.m. (Championship Game)

WRESTLING

Argenta-Oreana, Champaign St. Thomas More, Cumberland, Normal West at St. Joseph-Ogden, 9 a.m.

Charleston at LeRoy Invitational, 9 a.m.

Clinton at Orion Tournament, 9 a.m.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments